Kui tahad näha klassikalist näidet rohelisest arhitektuurist enne seda, kui algas nö ökoliikumine, siis heida pilk Jean-Marie Tjibaou kultuurikeskusele, mis projekteeritud arhitekt Renzo Piano poolt Uus-Kaledoonia saarel Vaikse ookeani lõunaosas.
Kultuurikeskus, mis ehitati mõrvatud Kanaki liidri, Jean-Marie Tjibaou, ja ka Kanaki rahva austuseks, on kujundatud inspireeritult põliste Kanaki onnide järgi. Kombineerides traditsioonilised materjalid kaasaegse tehnoloogia ja vahenditega, on Piano kasutanud kavalaid rohelise ehitamise strateegiaid, et hoida keskus jahedana ning integreerida seda ümbritseva loodusega.
Kultuurikeskus paikneb õhukesel maalapil, mis ümbritsetud ookeani ja lopsaka taimestikuga. Kümned erinevad paviljonid kõrgustega 9-24 meetrit on paigutatud asümmeetriliselt mööda põhiteed. Igal paviljonil on oma funktsioon või teema ning majutab ajutisi või alalisi näitusi. Mõnedes on stuudiod traditsiooniliste kunstide jaoks, nagu muusika, tants, maal ja skulptuur. Lisaks sellele on keskuses veel auditoorium, amfiteater, administratiivsed osakonnad, teadustööde ruumid, konverentsiruum ja raamatukogu.
Kuigi paviljonide huvitav arhitektuur on inspireeritud traditsioonilistest Kanaki onnidest, pole kaugeltki tegemist kopeerimisega. Pigem on arhitekt Piano kasutanud kaasaegset lähenemist traditsioonilisele arhitektuurile. Iroko puidust, klaasist, terasest ja bambusest tehtud majad järgivad traditsioonilisi ehitusmeetodeid, kuid põhinevad keerulistel tänapäevastel insenerilahendustel. Lahtikäivad katuseluugid ja lamineeritud puidust paneelid hõlbustavad looduslikku ventilatsiooni, kasutades tuult, et juhtida kuum õhk ülalt välja. Bambusest seinad aga filtreerivad siseruumidesse langevat päikesevalgust.
Kommentaarid