Kõik inimesed on erinevad ja hindavad ka oma kinnisvara erinevalt, sõltuvalt sellest, kui palju kellelgi on kogemusi ja teadmisi. Nii juhtub tihti, et see, kuidas müüja kinnisvara hindab, ei lange kokku ostja hinnanguga.
Igal eluaseme hind muutub aja jooksul. On esialgne hind, mille eest kinnisvara osteti, ja kui sellesse on investeeritud, muutub ka hind. Vahel tõstab konkreetse vara hinda elurajooni atraktiivsuse tõus. Müügihinnaks kujuneb aga lõpuks turuhind – see, mille eest on võimalik konkreetset vara müüa. Tihti juhtub, et kinnisvara omanikul on suured hinnaootused, sest ta on oma varasse investeerinud ja sellega emotsionaalselt seotud. Reaalset müügihinda need tegurid aga ei mõjuta. Kui maja või korteri omanik proovibki oma vara ise turuhinnast kõrgema hinnaga müüa, ei lähe see tavaliselt korda. Maaklerist on siin aga mitmeti kasu: maakler on kursis turuhindadega ja oskab seega vara õiglaselt hinnastada ning kuna tema andmebaasis on ka ostuhuviliste soovid, võib ta kinnisvarale kiiresti ostja leida.
Kuuleme sageli, et kinnisvara hind sõltub selle asukohast. Piirkond mängib tõesti suurt rolli, eriti perekondade jaoks. On suur vahe, kas lapsi tuleb lasteaeda ja kooli viia auto või ühistranspordiga või asub õppeasutus kodu naabruses. Igal inimesel on oma eelistused, millele nad eluaset valides tuginevad, ent pere jaoks on kahtlemata tähtis, et lähedal oleks lasteaed, kool, kauplused, spordiklubid, mänguväljakud, vaba aja keskused ja pargid. Kui inimesel on lemmikloom, näiteks koer, siis on oluline, et kodu juures oleks häid võimalusi koeraga jalutamiseks.
Kõrgelt hinnatakse ka privaatsust: ei soovita vaadata naabermaja akendesse ega elada tiheda liiklusega maantee lähedal. Korterelamute puhul on korrus ja vaade aknast kaalukas punkt kinnisvara hindamisel.
Palju tähelepanu pööratakse ka sellele, milliseid materjale on ehitamisel ja viimistlemisel kasutatud, kui ökonoomne on küttesüsteem, kas on olemas parkimiskoht ja kui palju tuleb selle eest tasuda. Korterelamute juures tuleb tähelepanu pöörata ka korteriühistu tegevusele ning uurida, kas kõik vajalikud ja planeeritud tööd on tehtud vastavalt ajakavale. Kui jah, siis lisab see korteritele väärtust.
Kui te otsustate oma kinnisvara müüa, siis pole vaja teha kapitaalremonti, vaid renoveerimisse tuleks investeerida minimaalselt, ent samas piisavalt, et anda oma kinnisvarale hoolitsetud väljanägemine ning saada selle müügist suurim võimalik summa. Enne renoveerimistöid tasub konsulteerida maakleriga, kes annab head nõu, millele remonti tehes tähelepanu pöörata.
Kui majas ei ole mõnda aega elatud ja selle asukoht ei ole väga atraktiivne, ei tasu kindlasti hakata sinna suuremaid summasid investeerima, lootes, et see aitab kiiresti ostja leida. Ka siin tuleb appi maakler, kes aitab leida parima lahenduse – maakler teab, mida ostuhuvilised peavad oluliseks ning mida tasub teha ja mida mitte, et varale kiiresti ostja leida. On palju aspekte, mida maakler teab, aga millest tavainimene ei pruugi teadlik olla.
Me teame, et kinnisvara turuhind kujuneb nõudluse ja pakkumise vahekorra alusel. Kuid ka mõned muud aspektid võivad hinda rohkem või vähem mõjutada. Kui olla kursis kinnisvara väärtuse kujunemise tõdedega, aitab see vältida liiga kõrgeid ootusi ja pettumist müügiprotsessis.
Kommentaarid