Tallinna kõrge hinnataseme ning vähenenud pakkumiste tõttu otsivad tarbijad üha enam sobivaid elamuid Tallinna lähipiirkondadesse, tehinguaktiivsuselt paistavad silma ennekõike Viimsi, Saue ning Harku vald.
Selle aasta algusest kuni mai lõpuni müüdi Harjumaal 312 elamut, neist Tallinnas 104. Tehinguinfo põhjal on Tallinnas müüdud elamute keskmine üldpindala 195 m2 ja mediaanhind 1423 €/m2, Harjumaal vastavalt 180 m2 mediaanhinnaga 1130 €/m2.
Hinnakasv leiab aset ennekõike 175 000 – 275 000 eurot maksvate elamute osas. Kallinenud on optimaalse suletud netopinnaga ehituslikult vanemad elamud. Uuemate hoonete hinnakasvu soodustab peamiselt kallinev ehitushind, mis mõjutab nii üksik- ja paariselamute kui ka ridaelamukorterite turgu.
Turuaktiivsuse kasv tuleneb ennekõike ostjaskonna siirdumisest korteriturult elamuturule, mille juures eelistatatakse kvaliteetsemaid maju. Nii pealinnas kui ka selle lähiümbruses on aga kvaliteetsete ja samas vastuvõtlike pakkumishindadega pakutava kinnisvara maht vähenenud, mis soodustab uusehitiste tehingute arvu kasvu ning alternatiivina ühtlasi ridaelamukorterite atraktiivsuse kasvu.
Nii Tallinnas kui ka selle lähivaldades otsitakse pigem kivikonstruktsioonis ning võimalusel nüüdisaegsete küttelahendustega elamuid, eelistatud suletud netopinnaga vahemikus 150–200 m2. Kasvanud sissetulekute ja üleüldise kõrge heaolu taustal otsitakse ennekõike heas seisukorras ning kohe sissekolimiseks sobilikke elamuid. Eelistatud on kvaliteetsed uusehitised, mida iseloomustab avar ruumiplaneering, madalad kommunaalkulud ning paiknemine juba terviklikult väljakujunenud elurajoonis.
Renoveerimist vajavate elamute hinnad algavad Tallinna linnas ligikaudu 150 000 eurost. Heas seisukorras elamute müügipakkumised ja tehingud on enamasti vahemikus 180 000 – 270 000 eurot. Nõmmel, Pirital, Viimsis ja teistes eksklusiivsetes piirkondades on elamud märkimisväärselt kallimad. Väga heas seisukorras elamute hind algab tavaliselt 300 000 eurost, uuselamute hinnad on 300 000 – 500 000 eurot.
Arco Vara hinnangul on tüüpiliseks Tallinna või selle lähiümbruse majaostjaks ühe kuni kolme lapsega noorpere, ostja vanuseks on 30–40 eluaastat.
Tallinna lähipiirkonnas on kasvanud nii uusehitiste püstitamise aktiivsus kui ka tarbijate huvi uusehitise soetamise vastu. Ostjate kindlustunne ning nõuded eluasemele püsivad jätkuvalt kõrged, mistõttu eelistatakse hinnale endiselt asukohta ja kvaliteeti. Pakkumises on hulgaliselt madalama ehituskvaliteediga elamuid, ostjaskond soovib aga soetada ennekõike paremas seisukorras maju.
Müügipakkumiste arvu langus peatus märtsis ning müügiperioodid on hakanud kasvava nõudluse tõttu taas lühenema, pakkumiste arv jätkab kasvamist tõenäoliselt suve keskpaigani. Järelturul on endiselt probleemiks juurdepääsuservituutide puudumine või tagantjärele seadustamist vajavad ehitustööd, mis takistavad vara soetamist eluasemelaenuga.
Allikad: maa-amet ja Arco Vara turuülevaade (Mihkel Eliste)
Kommentaarid