Alus – Maa-amet 06.06.2017
Mai kuus tehti Pärnus 74 korteritehingut. Võrreldes aprilliga tehti 25 tehingut rohkem (+25%) kuid võrreldes 2016. aasta maiga tehti sealjuures 14 tehingut vähem (-16%). Tehtud tehingute keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 1 148 €/m2, mis oli võrreldes aprilliga kasvanud 4,1% ja võrreldes eelmise aasta sama perioodiga koguni 19%. Aasta algusest alates on hinnatase kasvanud ligikaudu 20%.
Hinnakasvu on soodustanud ennekõike perioodil 1971-1990 ehitatud korterelamutes paiknevate korteritega tehtud tehingud. Tegemist on valdavalt Mai ja Papiniidu piirkonnas paiknevate paneelelamutega, milledes on eelistatuimad 2- ja 3-toalised korterid. Kui varasemalt eelistati peamiselt heas või väga heas seisukorras siseviimistlusega korterid, mis ei asu ei esimesel ega viimasel korrusel, siis tänases turusituatsioonis tehakse ostjaskonna poolt juba oluliselt vähem eelistusi. Seda seetõttu, et turul olemasolevate pakkumiste hulgas napib heas seisukorras siseviimistlusega kortereid. Kehv pakkumise struktuur on soodustamas hinnakasvu jätkumist ning tehinguaktiivsuse pidurdumist. Lähitulevikus on Pärnus oodata üksikute uute arendusprojektide valmimist, mis soodustavad tervikliku statistilise hinnakasvu jätkumist ka edaspidi.
Suve saabudes on Pärnus hoogustumas ennekõike piirkondlik lühiajaline üüriturg. Senine kehv ilmastik on küll suvitajaid tagasi hoidnud, kuid üüripakkumiste arv on sarnaselt varasematele aastatele jätkanud hooajalist kiiret kasvu. Tulenevalt erinevate suviste ürituste tõttu on üüripakkumiste hinnad võrdlemisi kõrged, kuid huvilisi paistab pakkumistele olevat, sest valdavalt on korterid juba suveks kevadisel perioodil ette broneeritud. Nii kodumaised kinnisvaraportaalid kui Airbnb on soodustanud olukorra tekkimist, kus kinnisvarabüroode ega maaklerite teenuseid ei ole enam tarvis. Iga-aastaselt on paremas asukohas paiknevate varade omanike puhul märgata käitumist, kus suvisel perioodil potentsiaalselt teenitava üüritulu tõttu kolitakse mõneks kuuks mõnele teisele elamispinnale või maale vanavanemate juurde. Lühiajaline üüriturg on Pärnus küll piirkondlikku tarbimisvõimsust oluliselt suurendav, kuid kohalike pikaajaliste üürnike elu on keeruline, sest suvisel perioodil on pea võimatu pikaajaliselt elamispinda mõistliku hinna juures üürida.
Kommentaarid