Küllap on iga üürileandja mõelnud, kuidas leida enda üürikoju just see õige üürnik. Sageli ei julgeta potentsiaalsetele üürnikele palju küsimusi esitada, kuid minu arvates just peaks. See on siiski omaniku vara, mida tuleb kasutama võõras inimene – seega oleks vaja luua usaldusväärne suhe. Millele siis üürnikku valides tähelepanu pöörata?
- Uuri potentsiaalse üürniku tausta!
Seda saab teha guugeldades ja sotsiaalmeediast uurides. Et teada saada, milline on olnud inimese maksekäitumine, tuleks teha krediidikontroll. Lisaks peaks jõudma selgusele, kas tal on kindel sissetulek, et ta suudab maksta korteri üüri ja kommunaalkulusid. Toon ühe näite. Üürikorterit otsis üksik inimene, kuid korteri üleandmisele ilmus ka teine osapool, kellest ei olnud ma teadlik. Kuna teisel osapoolel olid makseraskused, jäi üüritehing lõpule viimata. Alati tuleb olla teadlik, kes antud üürikodu soovib – see aitab vältida hilisemaid probleeme.
- Selgita välja, kas üürihuvilisel on lapsi ja/või lemmikloomi!
Turvatunnet pakub see, kui on teada üürihuvilise üldised harjumused. On küllalt palju korteriomanikke, kes välistavad lemmikloomaga üürilised. On aga ka neid, kes lepivad lemmikloomaga juhul, kui loom on kindlustatud. Kindlustusleping kaitseb nii omaniku vara kui ka lemmikloomaga üürnikku, sest kui loom midagi ära lõhub, saab tänu kindlustusele kahju oluliselt soodsamalt hüvitada.
Tõsiasi on ka see, et väikeste lastega peredel on üürikorterit raske leida. Paljud omanikud eeldavad, et väikesed lapsed ei oska kindlasti nende vara hoida, ega anna lastega üürihuvilistele võimalustki end tõestada. Seega, kui on võimalus, siis oleks alati hea, kui oleks olemas soovitus näiteks eelmiselt üürileandjalt – see annab omanikule suurema kindlustunde, et tema vara on hoitud.
- Selgita välja, mis põhjusel ja kui kauaks huviline endale üürikodu otsib!
On hea teada, miks üürihuvilisel on üldse vaja kolida – kas näiteks seetõttu, et tema eelmine üürikodu läheb müüki või on tal vaja elada ajutises kodus ajal, kui enda vara valmib. Võib muidugi olla ka halvem versioon – et inimene ei tule teises kohas maksetega toime ja vajab seetõttu uut kodu. Põhjuseid võib olla veelgi, igal juhul oleks hea neid teada.
- Pane tähele, kui üürihuviline hakkab tingima!
On huvilisi, kes hakkavad kohe iga asja pealt hinda tingima või soovivad näiteks tagatisraha maksta osade kaupa. Minule tekitab selline olukord kahtluse, kas üürihuviline on üldse suuteline korteri eest üüri maksma. Veel olen näinud, et inimesed soovivad uues üürikodus hakata mööblit välja vahetama. Alati peaks siiski juba eelnevalt uurima, kas korteriomanik on sellega nõus. Tuleb ette ka seda, et sama üürihinna eest soovitakse üüripinnale mööblit või kodutehnikat juurde.
- Pane tähele üürihuvilise suhtlemisviisi!
On kasulik vaadata üürihuvilise käitumist: kas ta jõuab õigeks ajaks kohale, kuidas ta suhtleb üürileandjaga, maakleriga. Tänu sellele saab juba üsna palju inimesest teada. Korteriomaniku ja üürilevõtja vahel peaks olema hea suhe, kuna neil tuleb suhelda terve üürilepingu perioodi vältel.
Lõpliku valiku teeb siiski alati kinnisvara omanik, maakler saab selles protsessis vaid oma kogemuste põhjal abiks olla.
Kommentaarid