Alus – Maa-amet 06.06.2017
Tartus tehti mais 142 korteritehingut. Tehinguaktiivsus oli võrreldes aprilliga kasvanud 24% ehk 27 tehingu võrra. Võrreldes eelmise aasta mai kuuga tehti siiski 8 tehingut vähem (-5,3%). Mais tehtud tehingute keskmiseks mediaanhinnaks kujunes sealjuures 1 195 €/m2. Hinnatase oli võrreldes aprilliga langenud 6,3% kuid võrreldes 2016. aasta maiga kasvanud 3,3% võrra. Tehinguaktiivsus langes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga lisaks mai kuule ka aprillis, mõlema kuu jooksul on mediaanhinna kasv püsinud 3% juures.
Tartu näitel on tegemist piirkonnaga, kus kinnisvaraturu tsükkel on majanduskriisi järgselt Tallinnast ajaliselt mõnevõrra eespool. Periood, kus nõudlus ületas tugevalt pakkumist, on möödunud ning turg on stabiliseerunud. Turul on olemasolevate pakkumiste raames vähenenud kvaliteetsete varade hulk ning sobilike pakkumiste hinnad on tõusnud, mis on asunud varasemat tehinguaktiivsuse kasvu pidurdama. Korteriturul teevad tehinguid sarnaselt Tallinnale peamiselt nooremapoolsed leibkonnad, kuid erinevalt Tallinnast on Tartu elanikkond väheneva trendiga. Valdavalt leiab tänasel hetkel aset siirdumine üüriturult omanditurule ehk noored otsustavad üürikorterist välja kolida ning soetada omale päris enda kodu.
Üüriliste suundumine omanditurule on Tartus erinevalt Tallinnast üürihindadele avaldamas oluliselt suuremat survet. Ennekõike on madalaid üürihindu märgata just odavamate pakkumiste osas. Alates sügisesest perioodist on pakkumiste hulk kasvanud olulisel määral n-ö kööktubade arvelt. Lisaks, mitmete tüüpkorterite üüripakkumishinnad on juba samal tasemel kui sarnastel korteritel Viljandis või Rakveres. Suure osa pakkumisest moodustavad liialt keskpärased ehk madala siseviimistluse kvaliteediga korterid, mis ei ole tänapäeval enam üürnike poolt eelistatud. Likviidseimad on Kesklinnas ja selle vahetus läheduses paiknevad 1- kuni 2-toalised kvaliteetse siseviimistlusega üürikorterid. Värskelt remonditud korterite osas ollakse nõus tasuma oluliselt kõrgemat üürihinda. Sügisel algava õppeaasta raames on üürileandjate õnneks juba märgata broneeritud pakkumiste kasvu, mis asub aina enam hoogustuma kuni uue õppeaasta alguseni. Üürileandjate jaoks negatiivse asjaoluna on aga märgata kasvavat tendentsi, kus vaba rahalise kapitali ning laenuvõimekuse tõttu on lapsevanemad aina sagedamini ostmas oma lastele õppimise perioodiks kortereid, mis aga vähendab üürituru aktiivsust.
Tartu osakonna juht, Tarvo Tamme:
Olen täheldanud, et üürikorterite vastu tuntakse tavapärasest varem huvi, juba praegu on korteriturg selles osas aktiveerunud. Teadlikumad sügisel Tartusse kolijad on aru saanud, et korterit tuleb varem vaatama hakata, et vältida augustis kõrgema hinna tasumist ja viletsama olukorraga korteri üürimist või soetamist. Loe lähemalt 5 soovitust üürikorteri leidmiseks.
Kommentaarid