Käesoleva aasta aprillis muudab Eesti Pank nõudeid selle kohta, kuidas arvutada kodulaenu taotlemisel maksimaalset laenuvõimekust. See võimaldab inimestel senise palgataseme juures kallimat kinnisvara soetada.
Otsuse eesmärk on muuta kodulaenu taotlemine paindlikumaks, võttes arvesse laenuvõtjate muutuvaid majandustingimusi.
Traditsiooniliselt on pangad arvutanud laenuvõimekust, lisades kokkulepitud intressimäärale teatud protsendi – et tagada laenuvõtja võime maksta kõrgemat intressimäära, kui see peaks tulevikus tõusma. See on toiminud kindlustusena ebasoodsate turutingimuste vastu, kuid on kaasa toonud piirangud sellele, kui suurt summat inimestel on võimalik laenata.
Ehk selleks, et pank saaks veenduda, et laenusumma oleks kliendile jõukohane tasuda ka asjaolude muutudes, lisatakse praegu laenulepingus toodud intressimäärale mõtteliselt veel 2% või tehakse arvutus aastase intressimääraga 6% (sõltuvalt sellest, kumb protsentidest on kõrgem). Selliselt arvutatakse välja, kas klient oleks ka suurema kuumakse puhul võimeline oma laenu teenindama.
Näide: Kui eluasemelaenu kokkulepitud intressimäär on 5,7%, siis senise reegli järgi arvutataks laenuvõimekust valemiga 5,7% + 2% ehk kokku 7,7%, sest see on kõrgem kui 6%. Aprillist alates aga 2% enam ei lisandu ning uue reegli järgi on sellisel juhul laenuvõimekuse hindamise valemis intressimääraks 6%, sest see on kõrgem kui 5,7%.
Kokkuvõttes tähendab see, et sama palgataseme juures saab alates aprillist laenata suuremat summat, kuna intressimäära arvutamisel võetakse arvesse madalamat protsenti. Näiteks 2500-eurose brutopalga korral võib uue süsteemi kohaselt olla võimalik soetada 25 000 euro võrra kallim kodu.
Eesti Panga sõnul on muudatuste eesmärk toetada eluasemeturul aktiivsust ning võimaldada inimestel paremini kohanduda muutuvate majandusoludega. See samm võib julgustada kinnisvaraostjaid ja eluasemelaenu taotlejaid, kuna annab neile rohkem hingamisruumi ja võimalusi oma koduostuplaanide realiseerimiseks. Muudatused on oodatud uudis paljudele, kes unistavad suuremast ja paremast eluasemest, kuid on seni pidanud leppima piiratud laenusummaga. Ühtlasi näitavad muudatused pangandussektori valmisolekut kohaneda muutuvate majandustingimustega ning pakkuda eluasemeostjatele parimaid võimalusi nende vajaduste rahuldamiseks.
Kommentaarid