Suvel on päikesekiirgus kõige intensiivsem, kuna päike on kõrgemal taevas ja selle kiired langevad maapinnale peaaegu risti. UV-kiirgus võib kahjustada mitmeid materjale, seepärast on kasulik teada, kuidas oma kinnisvara selle kahjuliku mõju eest kaitsta.
Eestis võib selge ilmaga otsene päikesekiirgus ulatuda kuni 1000 W/m² ehk see võib tekitada sama palju soojust nagu tüüpiline ruumide kütmiseks kasutatav elektriradiaator. Soojusakumulatsiooni nähtused tekivad tihedate pindade (tehispindade) soojenemisest päevasel ajal ning soojuse äraandmisest ümbritsevasse keskkonda jahedamal, öisel ajal.
UV-kiirgus võib põhjustada materjalide pleekimist, lisaks võib pikaajalise UV-kiirguse mõjul puit laguneda, plast muutub rabedaks ja metallidel soodustab UV-kiirgus korrosiooni ja pinna oksüdeerumist. Mõned isolatsioonimaterjalid võivad UV-kiirguse mõjul kaotada oma isolatsioonivõime ja degradeeruda. Kui UV-kiirgus kahjustab akende tihendeid ja isolatsioonimaterjale, võib see põhjustada soojuskao suurenemist ja energiakulu tõusu hoone kütmisel ja jahutamisel.
Hoonete kaitsmisel päikesekiirguse eest on niisiis oluline jälgida nii nende kuumenemist kui ka UV-kiirguse mõju.
- Kuumuse vähendamine ja energiasääst
Kõrgemad sisetemperatuurid suurendavad jahutussüsteemide energiatarbimist ja kulu. Energiatõhusus aitab vähendada hoone energiatarvet ja seeläbi ka süsiniku jalajälge. Jahutussüsteemide väiksem energiatarbimine tähendab lisaks väiksemale keskkonnamõjule ka väiksemat tarbimiskulu.
- UV-kiirguse mõju materjalidele
UV-kiirgus võib kahjustada siseviimistlust, mööblit, vaipu ja muid sisustuselemente, põhjustades nende pleekimist ja enneaegset vananemist. Pikaajaline UV-kiirgus võib halvendada hoone välisfassaadi ja katusematerjalide seisukorda, kiireneb nende ehitamiseks kasutatud materjalide lagunemine ja kulumine, maja eluiga väheneb.
- Mugavus, elukvaliteet ja tervis
Ülekuumenenud ruumides on ebamugav viibida, tundlikemal võib tekkida õhupuudus, peavalu, tursed. Otsene päikesevalgus võib põhjustada naha- ja silmaprobleeme, eriti kui inimesed viibivad pikaajaliselt otsese päikesekiirguse käes. Päikese eest kaitsmine aitab säilitada sisekliima meeldivalt jaheda ja mugavana.
Mida kasutada päikesekiirguse vähendamiseks?
- Aknakatted ja -kile, päikesekaitsekardinad ja -rulood ning peegeldavad aknakiled blokeerivad otsese päikesevalguse, aidates samal ajal vähendada kuumuse ja UV-kiirguse tungimist läbi akende.
- Välised päikesekaitsesüsteemid, nagu markiisid ja varikatused või päikesevarjud loovad varju ja vähendavad päikesekiirte otsest mõju akendele ja seintele.
- Haljastuses kasutatakse puid, põõsaid ja ronitaimi – need pakuvad looduslikku varju ja aitavad langetada temperatuuri. Ehkki ronitaimi konstruktsiooni võimaliku kahjustumise tõttu seintele ei soovitata, võivad taimed kaitsta seinu ülekuumenemise eest.
- Heledamad katuse- ja seinamaterjalid peegeldavad rohkem päikesevalgust ja vähendavad soojuse imendumist, soojustatud aknad ja uksed ei takista vaid külma õhu sissevoolu, vaid ka liigse soojuse tungimist siseruumidesse. Heledamad sisevärvid aitavad samuti vähendada soojuse kogunemist siseruumides. Päikesekaitsekiled mööblil ja põrandal kaitsevad UV-kiirte eest, mis võivad põhjustada pleekimist ja materjalide kahjustusi.
- Tuulutamine ehk looduslik ventilatsioon akende ja uste kaudu aitab ruumidesse juhtida jahedamat õhku. Liikuv õhk tundub alati jahedam, seetõttu on tuuletõmbusega toas palaval päeval kergem olla. Seevastu seisev õhk tihedalt suletud uste-akendega toas tundub alati palavam.
Kommentaarid