Järelturult soetatud korterisse või eramusse kolides pole tingimata vaja kõike välja vahetada, enamjaolt piisab põhjalikust suurpuhastusest. Kindlasti tuleb aga hoolikalt üle kontrollida ja vajaduse korral välja vahetada kõik see, mis võib osutuda ohtlikuks.
Mis tuleks välja vahetada?
Kolides järelturult soetatud korterisse või majja, tuleks üle kontrollida kõik elektriseadmed, katkised tuleb esimesel võimalusel parandada või välja vahetada. Üle peab kontrollima ka kõik pistikupesad: kas need korras, ega kuskil pole katkiseid juhtmeid, ega pistikupesad või lülitid ei tee häält või erita kärsahaisu. Katkised pistikupesad ja lülitid tuleb lasta esimesel võimalusel ära parandada, sest need kujutavad endast ohtu.
Esimese asjana on vaja kontrollida suitsuanduri, gaasipliidiga elupinnal ka gaasianduri ja ahiküttega elupinnal ka vinguanduri töövõimet ning neis patareid välja vahetada. Kuna need on ohutuse tagamiseks väga olulised seadmed ja me ei tea, millal eelmine omanik need soetas, oleks isegi kindlam seadmed uute vastu välja vahetada.
Vahetada võiks ka lambipirnid – nii kestavad need kõik kauem ega pea hakkama neid ajapikku ükshaaval uutega asendama.
Juhul, kui köögis on paigaldatud kraanikausi alla filter joogivee puhastamiseks, oleks hea ka see ära vahetada, kuna veefiltrit tuleb mõne aja tagant vahetada nii või teisiti ja pole teada, millal eelmine omanik on selle välja vahetanud.
WC prill-laud vahetatakse ka sageli välja. Kui see on väga vana ja määrdunud ning plastmass kollaseks muutunud, tuleks seda muidugi teha, aga kui ei, siis piisab ka põhjalikust puhastusest.
Mida tuleks puhastada?
Kindlasti on hea teha tervele kodule suurpuhastus: puhastada põhjalikult põrandad, kapid, sahtlid, aknad jne.
Kui korterisse jääb eelmise omaniku köögitehnika, siis peaks ka selle puhtaks pesema. Külmkapis tuleb enne toiduainete kappi panemist puhastusvahendiga puhastada kõik riiulid ja sahtlid. Ka pliit ja ahi tuleks puhastusvahendiga üle käia. Nõudepesumasinale peaks enne esimest kasutust tegema puhastuspesu ning masina filtri üle kontrollima ja läbi pesema. Lisaks seadmetele on köögis vaja enne nõude ja muude tarvete köögikappidesse paigutamist lapi ja puhastusvahendiga puhastada kõik riiulid, ka kappides olevad.
Vannitoas tuleks teha puhastuspesu pesumasinale, puhtaks pesta pesupulbri ja pesuloputusvahendi kast ning üle vaadata ja vajaduse korral puhastada ka pesumasina filter. Kindlasti on mõistlik vaadata, mis toimub vanni või duši äravoolutorus – kunagi ei või teada, kuidas eelmised omanikud on seda puhastanud. Võib juhtuda, et sinna jäänud juuksekarvad takistavad vee äravoolu.
Üürikorterisse kolides tuleks kindlasti põhjalikult puhastada ka eelmiste elanike kasutuses olnud tekstiilist esemed nagu madratsid, diivan ja vaibad.
Kommentaarid