Kinnisvaratehinguid tehes pole vaja maakleri vahendustasu peljata, sest maakler võtab müüja asemel enda kanda kohustuse leida objektile ostja ning viia tehing mõlemat osapoolt rahuldava tulemuseni.
Maakler seisab kliendi huvide eest ja nõustab teda hinnaläbirääkimistel. Et müüdava kinnisvara hind oleks õiglane, teeb maakler pidevalt turuülevaateid piirkonnas toimunud kinnisvaratehingutest ning kaasab õiglase hinna kujundamisse kutselised hindajad. Maakleri teadmised ja piirkonna tundmine on olulised ka ostja jaoks, kui ta tunneb huvi piirkonna teiste pakkumiste ja teostatud tehingute ning nende hindade kohta.
Maakler vaatab pakutava kinnisvara kohapeal üle ja koostab objektist kataloogi, mis sisaldab kvaliteetseid fotosid, objekti plaane, müügiteksti. Edasi hakkab maakler kinnisvara reklaamima. Lisaks müügikuulutustele kinnisvaraportaalides teeb ta otsepakkumisi andmebaasis registreeritud ostuhuvilistele. Maakler suhtleb ostuhuvilistega ja võimaldab neil kinnisvaraobjektiga kohapeal tutvuda.
Maakler annab infot tehinguks vajaliku dokumentatsiooni ning seadusenõuete kohta. Ta kontrollib, kas müüdava objekti dokumendid on korras ning vajadusel nõustab selles klienti. Müüdava korteri või maja andmed paberil peavad vastama ehitisregistri andmetele, korras peavad olema kasutusload ja servituudid. Kui dokumentatsioon on puudulik ning andmed ei vasta tegelikkusele, võib see takistada ostjal pangalaenu saada ning tehing võib ära jääda.
Maakler teavitab müüjat ja potentsiaalset ostjat müügitehingu läbiviimiseks vajalikest dokumentidest.
Kui maakler on kinnisvarale ostja leidnud, aitab ta vajadusel ostjat pangalaenu taotlemisel, näiteks tuleb tellida kinnisvara eksperthinnang. Vahel sõlmitakse enne notariaalset lepingut broneerimisleping, milles lepitakse kokku, kuidas pooled peaksid läbirääkimiste etapis käituma, ning ostja kinnitab oma ostuhuvi käsiraha maksmisega. Maakler kontrollib samuti, et korteri müüjal ei oleks ühistu ees võlgnevusi.
Maakler aitab korraldab notari juures ostu-müügilepingu sõlmimise. Ta jälgib, et müüdaval kinnisvaral ei oleks varjatuid puudusi, mis võiksid ilmneda alles peale müügitehingu sõlmimist.
Kui tehingus on kokku lepitud, edastab maakler vajalikud dokumendid notaribüroole ja broneerib tehinguks aja. Pärast tehingu vormistamist notari juures korraldab maakler objekti üleandmise ostjale ja koostab üleandmisakti.
Maakleri vahendustasu suurus sõltub müüdava kinnisvara turuväärtusest ning jääb 2–5% vahele tehinguhinnast. Üldjuhul lepivad kinnisvara omanik ja maakler vahendustasu suuruses kokku ja see kinnitatakse maaklerlepingus kirjalikult. Lepingusse märgitakse ka kõik maakleri kinnisvaramüügiga seonduvad õigused ja kohustused.
Vahendustasu hõlmab kulu, mida kinnisvarabüroo teeb objekti reklaamimiseks, müüja nõustamiseks ja juriidiliseks konsultatsiooniks, ning kulu, mis tasutakse maaklerile tehtud töö ja sellele kulunud aja eest. Vahendusteenuse eest tasub teenuse tellija ehk korteri või eramu müüja.
Kokkuvõtteks võib öelda, et kinnisvara müües tasub alati abiks võtta asjatundlik maakler, kes tegutseb kogu energiaga selle nimel, et leida pakutavale kinnisvarale sobiv ostja ning jõuda võimalikult kiiresti müügitehinguni.
Kommentaarid