Büroopindade valikul on Tartu ettevõtjatele kõige olulisemad asukoht ja parkimisvõimalused, vanematele ärihoonetele eelistatakse esinduslikumaid, tänapäevaste lahenduste ja madalamate kommunaalkuludega uusehitisi.
Büroopinda valides on eri valdkonna ettevõtjatele olulised erinevad faktorid. Tartus valmib üha uusi ärihooneid ja üldine trend on liikuda vanemalt pinnalt uuemale. Kolijate seas on suur osa firmasid, kel läheb kasvava majanduse voolus hästi ja kes soovivad laieneda, aga kel endises kohas selleks võimalus puudus.
Nõutuimaks piirkonnaks on Tartus endiselt kesklinn. Hiljutine plaan tuua büroosid kesklinnast kaugemale ei ole hästi teostunud. Näiteks värskelt renoveeritud ärihoones Ringtee tänaval ei ole ligi pooltele büroopindadele rentnikku leitud. Kaugematest piirkondadest liigutakse pigem kesklinna poole, sageli on põhjuseks äärelinna tänavate väike liiklusvoog ja seega vähe võimalusi meelitada enda juurde lisaks püsiklientidele ka möödasõitvaid inimesi.
Hea asukoha eest ollakse nõus maksma kõrgemat hinda. On ettevõtteid, kes peavad väga tähtsaks aknast avanevat vaadet, eelistavad näiteks linnatänaval kiirustavate autode asemel jälgida hoopis Emajõel liuglevaid paate. Loomingulisust elavdavaid vaateid soovivad disainiettevõtted, IT-firmad tahavad aga akna taga näha kiiresti arenevat nüüdisaegset linnakeskonda. Aina enam huvitavad ettevõtjaid erilised, väikese kiiksuga kontorid, näiteks suurte vitriinakendega, omapärase interjööri või maalitud seintega tööruumid.
Büroopind uues moodsas hoones on kindel valik neile firmadele, kellele on tähtis olla nähtav ja esinduslik ning kes võtavad kontoris vastu kliente, näiteks advokaadibürood, kindlustusfirmad.
Asukoha kõrval on teiseks kaalukamaks argumendiks parkimisvõimalusvõimaluste olemasolu. Ükski ettevõtja ei taha, et tema kliendid või kaugemalt tulnud koostööpartnerid peaksid kulutama oma aega parkimiskoha otsimisele. Parkimisküsimus on esimene, mille tõstatavad koolitusfirmad, aga ka juuksurid ja teised klienditeenindajad.
Kolmandaks valikufaktoriks on rendihind. Ettevõtted, kes nähtavust ei vaja, näiteks kinnisvarahaldusega tegelevad ja raamatupidamisfirmad, eelistavad soodsamat pinda mõnes vanemas ärihoones. Heaks näiteks on Emajõe ääres asuv Soola 5, kus vabanevatesse ruumidesse leitakse uued rentnikud kõige rohkem päeva-paariga.
Valdavalt kolitakse siiski kesklinna piirkonna uutesse nüüdisaegsete lahendustega büroohoonetesse, kus tänapäevased küttelahendused ning automaatika abil reguleeritavad jahutus- ja valgustussüsteemid võimaldavad ruume kasutada oluliselt väiksema kuluga. Kesklinna piirkonnas on vanemas ärihoones rendikulu keskmiselt 6,5 eurot ruutmeetri kohta ning uues büroohoones ligi 11 eurot. Vahe tundub esmapilgul küllalt suur, aga kui kõrvutada ka kõrvalkulud, ilmneb, et uues esinduslikus ja mugavas ärihoones ei pruugi kuluda sugugi rohkem raha kui vanemas, renoveerimata ja suure küttekuluga hoones.
Ardi Kalma, kinnisvaramaakler
Kommentaarid