Ikka ja jälle räägivad kliendid, et teevad ostu- või müügiotsuse kevadel. Kui kevad on käes, siis öeldakse, et suve lõpus. Suve lõpus lükatakse otsus sügisesse. Siis järgmisesse kevadesse. Tegelikult ei aktiveeri Eesti kinnisvaraturgu ju aastaajad, vaid ikka ostjate kindlustunne ja üldine elukvaliteet.
Kinnisvaraturg on elavnemas ja ostjad on ostuotsuseid tehes julgemad. Peamine põhjus on müüjate valmisolek hindu langetada. Hindande langus on eelkõige järelturu teema, sest arendajad on teinud hindades vaid marginaalseid muudatusi.
Kui vaadata Arco Vara Kinnisvarabüroo maaklerite igakuist statistikat, siis juba veebruari keskelt alates näeme suuremat ostuhuvi ja ka pakkumiste kasvu, aga seda ennekõike järelturul.
Ehituslubade mahtu vaadates ilmneb, et möödunud aasta IV kvartalis väljastati neid Tallinnas korterite ehitamiseks 1006, mis oli rohkem kui eelmise aasta I–III kvartalis kokku. 126 ühiku osas teavitati, et hakati ehitama – see aga ei tähenda ehitamise algust, vaid registrisse esitamise kannet.
Seega, kui arendajad plaanivad enamiku projektidest praegu nn sahtlisse ehitada, võib see sahtel ühel hetkel täis saada ja kõigi nende arendustega korraga turule tulles võib tekkida uute korterite ülepakkumine.
Kindlus, et uued korterid suures mahus ka kinnisvaraturule jõuavad, on siiski ainult teoreetiline. Seda peab toetama aktiivne laenupoliitika, mida soodustavad ennekõike alanevad intressid. Nende languse taustal võib ennustada, et kevade lõpp võib tulla juba päris kuum.
Kommentaarid