Kuues küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Maakleritöö küsimustele vastab meie Viljandi maakler Gertu Õunap.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on kinnisvara seadustamine.
Eelmise nädala teemaks oli kinnisvara hindamine. Vastused sellele teemale leiate vajutades SIIA.
Suhtlen iga päev erinevate inimestega, kelle seas on ka neid, kes pole varem mitte ühegi maakleriga kokku puutunud. Nii on mulle esitatud palju küsimusi, mis on mind vahel mõneks sekundiks sõnatuks võtnud. Näiteks need kümme.
- Kas ma pean Teile midagi maksma, kui ma tulen Teie pakutavat kinnisvara vaatama?
Kindlasti mitte! Müüdava kinnisvara esitlemine ning ostuhuvilistele info jagamine ongi osa maakleritööst. Helistage, lepime aja kokku ja läheme objekti vaatama! Ainult kuulutuse põhjal ei saa otsustada, alles kohapeal tekib õige tunnetus, kas pakutavast majast või korterist võiks saada Teie uus kodu.
Minu kõige südamlikum hetk kinnisvara näidates oli see, kui ostja palus aega, et taluõuel üksi ringi jalutada, ja naases, pisarad silmis. Ta ütles, et see on õige koht, et sinna ta tahab jääda, ja küsis, kas saaksime kohe tehingu aja kokku leppida. Nähes oma klientides taolist siirust, tean, et teen õiget tööd.
- Kas Teie sõidukiga kinnisvara vaatama minnes peaksin tasuma transpordi eest?
Ei pea! Objektile sõitmine on arvestatud minu töökulu sisse: peaksin maaklerina niikuinii ise kohale sõitma. Kui Teil pole võimalust kokkulepitud päeval ise liikuda, siis küsige alati julgesti maaklerilt, kuidas seda muret lahendada.
- Kui mul endal kinnisvara müüa ei ole, kuid vajan abi ostutehingu sooritamiseks, kas pakute ka sellist teenust?
Ikka pakume! Me tegeleme kinnisvara vahendamisega ehk aitame nii ostu- kui ka müügihuvilisi.
- Kas ma pean kinnistule plakati ise soetama?
Tasu reklaamteenuste, sealhulgas plakatite eest on juba meie teenuse hinna sisse arvestatud.
- Kui ma ei soovi enam oma kinnisvara müüa, kas siis on võimalik leping ka enne tähtaega lõpetada?
Kui Te saadate meile kirjaliku pöördumise lepingu lõpetamiseks, teatades sellest ette kolm nädalat, siis me aktsepteerime Teie soovi.
- Kas kinnisvara hind on kivisse raiutud?
Tehke alati julgelt oma pakkumine, mis oleks Teie pilgu läbi antud kinnisvara sobiv ostuhind! Me edastame pakkumise müüjale ning anname talle järelemõtlemiseks aega. Kui hinnapakkumine on sobilik, tuleb müüja vastu. Tihti võivad hinnaläbirääkimised olla mitmekordsed, et leida mõlemale poolele aktsepteeritav hind.
- Kas Te annaksite meile omaniku telefoninumbri?
Omanikud on palganud maakleri, et too vahendaks nende kodu müügi vältel osapoolte vahel infot. Tavaliselt valitakse maakler just seetõttu, et omanik viibib palju välismaal või tal pole võimalik huvilistele töö kõrvalt vastata või ta tahabki müügiprotsessis suhelda ainult vahendaja kaudu. Kuid hea maakler küsib siiski omanikult luba tema numbri jagamiseks ning tõsisema ostusoovi puhul on omanik vahel nõus kliendiga ka otse suhtlema. Omavoliliselt pole maakleril õigust kolmandate isikute kontaktandmeid avaldada.
- Kas Te töötate ka nädalavahetusel?
Nädalavahetusel töötamise otsustab iga maakler ise. Kindlasti eelistab ka maakler nädalavahetusel perega koos olemist nautida, kuid piisava etteteatamise korral on võimalik kinnisvara näitamine kokku leppida ka nädala sees peale kella 17 ja nädalavahetuseti. Hea maakler planeerib oma aega ja tuleb kliendile vastavalt võimalusele vastu.
- Kuidas on võimalik, et ma sõidan teisest linnast kohale ja Teil pole võimalik mulle kohe korterit näidata?
Kui klient helistab eksprompt, et ta on kohal ja soovib tunni aja jooksul müüdavat kinnisvara näha, võib juhtuda, et see pole võimalik. Maakler planeerib kinnisvara näitamise aegu ja notariaegu, vahel toimuvad tehingud ka teistes linnades. Et vältida ebameeldivusi, on kõige parem maakleriga konkreetne aeg kokku leppida.
Minul oli selline olukord ja kuigi ma polnud süüdi, tundsin end siiski väga halvasti. Ma olin teel Viljandist Tallinna notaribüroosse, kui helises telefon ja helistaja teatas, et soovib näha üht korterit Viljandi linnas – ta jõudis just Viljandisse. Ma vabandasin ja ütlesin, et sõidan teise linna tehingut sõlmima ega saa kuidagi tulla praegu korterit näitama. Kahjuks ei saanud ka keegi kolleegidest mind asendada.
Klient oli väga pahane ning nõudis aru, miks pole naabritele antud varuvõtmeid juhuks, kui huviline tuleb korterit vaatama. Aga naabritele võtmete jagamist ei saa me maakleritena kindlasti lubada: kui omaniku koduvõtmed on maakleri käes, siis maakler ka vastutab, et kolmandad isikud ei saaks omavoliliselt omaniku vara juures viibida.
- Millal ma pean tasuma maaklerteenuse eest?
Meie büroos on tava, et maakleril on õigus teenustasule peale tehingu sõlmimist. Samas peab arvestama ka erijuhtudega. Näiteks kui klient ei pea lepingust kinni ning teeb tehingu maakleri selja taga, on maakleril õigus vahendustasule, sest ostuhuvilisi toob siiski maakleri tehtud turundus. Väikekohtades tuntakse sageli kuulutuses ära oma tuttava korter ning võetakse omanikuga otse ühendust. Omanik tunneb siis, et ta oleks justkui ilma maakleri abita ostja leidnud, ja sõlmib tehingu.
Hinnake oma maaklerit, sest maaklerid teevad iga päev tööd selle nimel, et oma klientide vara paremini esile tõsta ja nende soovidele vastata! Kui Te ei ole enda maakleri tööga rahul, siis kirjutage talle otse ja ausalt, mis Teile ei meeldi, ning esitage oma ettepanekud. Alles siis, kui maakler ei võta Teie soove arvesse, on mõistlik konsulteerida mõne teise maakleriga.
Kommentaarid