Oma maja ehitamine on aeganõudev protsess, kuid selleks, et jõuda unistuste koduni peaks alustama põhjaliku eeltööga juba kinnistu valikul. Enne maatüki ostmist soovitame leida vastus vähemalt kümnele olulisemale küsimusele.
Kus asub teie unistuste kodu?
Pange enda jaoks tähtsuse järjekorras kirja olulisemad kriteeriumid mille järgi te hakkate kinnistut valima. Eelistatud piirkonnad, kinnistu pindala suurus, soovitavad tehnovõrkude lahendused, kõrghaljastuse olemasolu jne.
Kas kinnistul on olemas ehitusõigus?
Ehitusõigus saadakse kas detailplaneeringuga või projekteerimistingimustega. 100% elamumaa sihtotstarve ei garanteeri, et kinnistul on olemas ehitusõigus. Kõige usaldusväärsema info ehitusõiguse kohta saab kohalikust omavalitsusest. Kui ehitusõigus veel puudub, siis on kindlasti mõistlik teha eeltöö ja uurida ehitusõiguse saamise võimaluste kohta.
Kas ja kuidas on tagatud juurdepääs?
Kinnistule peaks olema tagatud juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või erateelt olema maatüki igakordsele omanikule tagatud ligipääs teeservituudiga. Laenutagatiseks sobib üldjuhul ainult kinnistu, millele on juurdepääs tagatud. Oluline oleks ka viia ennast kurssi tee seisukorraga ja saada teada kes tegeleb teehooldusega.
Millised on võimalikud lahendused tehnovõrkudega?
Välja tuleks uurida, kas teostatud on elektriliitumine ja liitumised tsentraalse vee-, kanalisatsiooni-, side- ja gaasitrassiga või kui neid pole, siis kas liitumine on üldse võimalik, kui suured on liitumistasud ja kus asuvad liitumispunktid. Kui on planeeritud lokaalne vee- ja kanalisatsioonivarustus, siis kas rajatised on juba olemas või millised lahendused on üldse võimalikud (salvkaev, puurkaev, lokaalne mahuti, lokaalne puhati vms).
Kuidas paikneb kinnistu ilmakaarte suhtes?
Kinnistul valikul peaks pöörama tähelepanu planeeritava hoone võimalikule paiknemisele. Nautimaks võimalikult palju päevavalgust ja õhtupäikest võiks eelistatult paikneda terrass, elutuba ja köök hoone lõuna- ja läänepoolsel küljel, ida- ja põhjapoolsel küljel magamistoad ja muud abiruumid.
Kus asuvad lähimad koolid, lasteaiad, kauplused?
Teie pere jaoks oluliste asutuste lähedus tagab stressivabama elu – mõelge läbi oma pere vajadused nüüd ja lähitulevikus. Millised koolid ja lasteaiad olete oma lastele valinud või soovite valida? Millised on teie eelistused erinevate kaupluste osas?
Millised võimalused on kasutada ühistransporti?
Kui soovite alternatiiviks auto- või rattasõidule kasutada ka ühistranspordi, siis pöörake tähelepanu bussi- ja rongipeatuste asukohtadele, samuti sõidugraafikute sobivusele teie päevakavaga. Kas bussi- või rongiühendus vajalike sihtpunktidega on teie jaoks piisav?
Kes elavad naaberkinnistutel?
Külastage huvipakkuvat kinnistut 2-4 korda, erinevatel päevadel ja kellaaegadel. Võimalusel kõnetage naabreid, et luua nendega esmane kontakt ja küsida piirkonna kohta teile huvipakkuvat infot.
Kuidas on piirkonna areng kavandatud üld- või detailplaneeringus?
Kohaliku omavalitsuse kodulehekülgedel on kättesaadavad üldplaneeringud ja vahel ka detailplaneeringud, millest saate infot huvipakkuva piirkonna arengusuundade kohta. Milline mõju võib kavandatul olla tulevasele elukeskkonnale?
Kui suur müratase on piirkonnas ja kui puhas on õhk?
Kas lähedal on tootmishooneid, maantee, rongitee või lennukoridor? Kas nende ehitiste kasutamisega kaasneb olulist müra või ebameeldivat lõhna?
Kui otsite kodu rajamiseks sobivat kinnistut, siis soovitame selles osas konsulteerida kinnisvaraspetsialistiga, kes saab teil aidata leida vastused eelnevalt esitaud küsimustele. Põhjalik eeltöö kinnistu ostul on üks olulisemaid etappe oma unistuste kodu loomisel.
Kommentaarid