Kas teile tundub, et kodus on õhk liiga niiske või liiga kuiv? Kas olete mõelnud, kuidas võib selline õhk mõjuda teie tervisele või varale? Kuidas tagada kodus selline õhuniiskus, mis oleks parim kõigile?
Sobiv õhuniiskus kodus on 40–60%. Alati ei ole aga õhuniiskus siseruumides selline, nagu peaks, ja selleks võib olla erinevaid põhjuseid.
Liiga kuiva õhu tekke levinuim põhjus on õhu nn ülekütmine. Seda juhtub eriti vanades keskküttega paneelmajades, kus talvel võib õhuniiskus langeda 30% lähedale. Liiga kuiv õhk tekitab mitmeid terviseprobleeme, näiteks väsimust, peavalu, vähenenud keskendumisvõimet, huulte lõhenemist, kurgu ja nina limaskestade kuivust. Liiga kuiv õhk võib ka panna mõranema teie mööbli ja kahjustada puitpõrandaid. Mida ette võtta, et seda vältida?
Internetis ringi vaadates leiab mitmeid valikuid, kuidas nii koduste kui ka professionaalsete vahenditega õhu niiskusesisaldust suurendada. Alustada võib sellest, et paigutada vett täis anumad radiaatoritele või hakata pesu toas kuivatama. Soovitatakse ka tuppa tuua toataimi, mis aitavad õhu niiskusesisaldust hoida, näiteks kuldviljakpalme, Bostoni sõnajalgu või tõlvlehikuid. Mina kasutaksin veidi professionaalseimaid vahendeid. Arvan, et eelnimetatud on vaid ajutised variandid ja kui tõesti liigne kuivus kimbutab, siis tuleks panustada korralikule ventilatsioonisüsteemile. Sellega kaasneb küll väike püsikulu, aga ventilatsioonisüsteemile saab kindel olla. Veidi soodsamaks abiliseks võib pidada õhuniisutajat, neid leidub elektroonikapoodides eri hinnaklassis ja suuruses ning erineva võimsusega.
Ka liiga niiske õhk kodus ei ole hea. Tervisele kõige ohtlikum on toaõhus üle 70% küündiv niiskusesisaldus. Liigne niiskus soodustab hallituse, seente ja tervisele kahjulike ühendite teket.
Liigne õhuniiskus võib tekkida puuduliku ventilatsiooni tõttu ning ka kõige tavalisematest kodustest tegevustest, nagu riiete kuivatamine toas, lillede kastmine ja duši all käimine. Liiga niiskes õhus võivad pindadele tekkida inetud plekid ja toas levida ebameeldiv kopitanud lõhn. Selle vältimiseks tasub appi võtta õhukuivati, mis kogub liigse niiskuse endasse. Õhukuivateid on samuti eri suuruses ja hinnaklassis ning erineva müratasemega. Enne ostmist tuleks kindlasti eeltööd teha: uurida internetist või konsulteerida oma ala spetsialistiga.
Kuidas teada saada, kas kodune õhk on liiga kuiv või niiske? Minul on selleks abiline, mis näitab toatemperatuuri ja õhusniiskust. Kindlasti soovitan seda neile, kes kannatavad mõne hingamisteede haiguse all, aga ka neile, kes soovivad oma kodu tervisenäitudega kursis olla.
Kommentaarid