Ööd lähevad jahedamaks ja esimesed külmad on kohe-kohe käes, nii et paljudele meist saab korteri soojustamise teema väga aktuaalseks. Kuidas seda kõige paremini teha?
Korteri soojustamiseks on mitu võimalust. Kõige parem on hoonet soojustada väljastpoolt, kuna sellega ei kaasne kasutatava pinna kaotust. Veelgi olulisem on see, et ainult seestpoolt soojustades võib ära rikkuda korteri mikrokliima. Seestpoolt soojustades jääb välissein soojustuse taga külmaks, sinna kondenseerub niiskus ja see tekitab hallitust. Nii muutub siseõhk tervisele kahjulikuks ja rikutud saab ka siseviimistlus.
Külma korteri ravi algab diagnoosist. Tuleb välja selgitada, miks ruumid on jahedad, kuigi radiaatorid on soojad. Ehitajate kogemus ütleb, et enamasti väljub soojus korterist akende ja uste kaudu, peamiselt viimistluse ja aknaraami vahelt. Siin on abi akende tihendamisest ning pragude silikooniga täitmisest.
Paneelelamutes on nõrk koht välisseinad, eriti vanemates majades ja seal, kus on väljaulatuvad osad. Esimese korruse kortereid jahutab tavaliselt ka külm põrand.
Seinte soojustamise üheks lahenduseks on katta hoone fassaad vahtpolüstüreenvoodriga. Vanemates majades on tellistevaheline mört aja jooksul murenenud ning uutes paneelmajades jätavad soovida paneelidevahelised vuugid ning õmblused, mistõttu aitab seinavooder (nii sisemine kui ka välimine) seintel paremini soojust säilitada. Kahjuks ei ole alati võimalik seinte soojapidavuse probleemi lahendada väljastpoolt, sest mõnes majas ei ole lubatud teha töid, mis rikuvad fassaadi ilmet.
Seestpoolt saab korterit soojustada aga ainult kapitaalremondi käigus. Ajaks, mil korterelamus tehakse nii mahukaid töid, peavad elanikud leidma mujal ajutise elukoha, pärast soojustamist tuleb korteris teha ka uus siseviimistlus. Et vältida niiskuse teket, peaks pärast seestpoolt soojustamist paigaldama ka ventilatsioonisüsteemi. Samuti tuleks soojustamise käigus vanad aknad välja vahetada kvaliteetsete ja nüüdisaegsete kahe- või kolmekordse klaaspaketiga akende vastu.
Tähelepanu alla tuleb võtta ka kütteallikad ja välisuks. Kui välisuks ei sulgu tihedalt, võib korterisse tungida külm välisõhk ja tekitada ebameeldiva tuuletõmbuse. Korterisse on võimalik paigaldada täiendavaid kütteseadmeid, näiteks elektriline põrandaküte. Arvesse tuleb aga võtta seda, et kõigi soojustamisvõtete juures ei loe mitte ainult akende, uste ja kütteseadmete tõhusus, vaid ka nende paigaldamise kvaliteet.
Seinu soojustades paigaldatakse tavaliselt seina konstruktsiooni vahele isolatsioonikiht ja see kaetakse kipsplaadiga. Sel juhul tuleb liitekohad hoolikalt hermeetikuga tihendada, et seintesse ei jääks pragusid. Mõnel juhul liimitakse soojusisolatsioonimaterjal otse seina. Vahtpolüstürooli saab seinale kinnitada ja pealt krohvida, ilma et oleks vaja kipsplaati kasutada.
Soojusisolatsioonikiht peab olema hingav. Tuleks eelistada naturaalseid materjale, millel on vastavad kvaliteedisertifikaadid ja mis on mõeldud ainult eluruumides kasutamiseks.
Kommentaarid