Mood sisekujunduses ei muutu nii kiiresti kui rõiva- või ilutööstuses, kuid siiski tekivad igal aastal uued trendid. Algaval 2023. aastal pakuvad disainerid uusi värvikombinatsioone, materjale ja tehnoloogiaid. Üldised suunad ruumide kujundamisel pole siiski eriti palju muutunud: moes on loomulikkus, funktsionaalsus, minimalistlikud ideed, hoolivus loodusest ja iseendast.
Nüüdisaegne disain on tervikuna üles ehitatud minimalismile. Püütakse loobuda mõttetust tarbimisest, vabaneda liigsest ja rohkem säästa. Sisekujunduses on trendiks jätkusuutlikkus –disain väljendab hoolitsusest keskkonna eest ja tootmise eetilisuse eest. Oluline pole mitte ainult materjalide koostis, vaid ka tootmisviis, mis ei tohi loodust kahjustada, mis kasutab taastuvaid ressursse, pakub ausat tööd ja korralikke töötingimusi. Samuti on oluline, kuidas materjalid interjööris mõjuvad. Need peavad olema vastupidavad, kergesti hooldatavad, inimestele ja loomadele ohutud ning mugavad. Soov säästa loodusressursse ja hoolitseda ümbritseva maailma eest motiveerib disainereid otsima ja looma uusi materjale. Prioriteediks on ökoloogiline, biolagunev ja taaskasutatav tooraine.
Sisekujunduses on fookus liikunud minimalistlikele pehmetele ja soojadele vormidele. Kui varem seostus minimalism steriilsete külmade toonidega, siis nüüd on minimalistlikud interjöörid muutumas elavamaks, hubasemaks ja isikupärasemaks. Peamiselt väljendub see värvipaletis. Domineerivad soojad värvitoonid, näiteks beežikaspruun, mida lahjendatakse summutatud punase, kollase ja oranži varjunditega. Tuleval aastal on kindlasti moes kõik soojadel toonidel põhinevad värvilahendused, aluseks on aga pruun, punane ja oranž. Inspiratsiooni saamiseks võite ette kujutada vürtside letti: paprika, ingver, kurkum, karri, sinep, basiilik, safran, kaneel, muskaatpähkel, tüümian ... Need toonid on suurepäraselt ühendatud puidu, kivi, tellise ja looduslike kangaste tekstuuridega. Või vastupidi, neid saab tasakaalustada ja värskendada halli, valge, musta või tumesinise abil. See palett sobib igasse ruumi, alates köögist kuni magamistoa või kodukontorini.
Teine värvitrend on väärismaterjalide või -kivide toonid. Kõik need on elegantsed ja suurejoonelised värvitoonid, mis lisavad interjöörile sügavust ja salapära. Moes on soojad loodusvärvid – kuld, merevaik, pronks, rubiin, jaspis, karneool, oonüks – ning külmad toonid – hõbe, malahhiit, taevasinine, pärlmutter, kvarts, obsidiaan, ametüst ja safiir.
Neutraalsed ja looduslähedased värvitoonid ei lähe moest välja ega kaota lähiaastatel oma olulisust. Iga päev ümbritseb meid palju erksaid värve, kiiresti muutuvaid pilte, kontrastseid kaadreid, seetõttu on tähtis koduseinte vahel visuaalsest infost puhata. Parim võimalus selleks on rahulik värvipalett, mis koosneb üksteisega kokku sulanduvatest toonidest ning loob hubase keskkonna, annab turvatunde ja aitab lõõgastuda.
Värve täiendavad meeldivad tekstuurid, looduslikud materjalid, võimalikult palju puitu, puuvilla, kivi, taimestikku ja siledaid ümaraid vorme. Viimane kehtib nii mööbli kui ka korteri või maamaja arhitektuuri kohta. Minimalism võib olla aluseks ja seda täiendatakse teiste stiilide elementidega, nagu näiteks Skandinaavia, boho, kantri, klassikaline stiil. Oskus näha ilu selle algsel loomulikul kujul on omane jaapanlastele – seepärast on Jaapani stiil muutumas väga populaarseks.
Disainerid ennustavad 70ndate stiili erilist populaarsust. See toob ruumi nii vajalikku positiivsust, lisab hubasust ja soojust. Vintage-mööbel, vanaemade aegsed kummutid, nahkdiivanid ja lambid leiavad eluruumides teise elu ning lisavad huvitavaid elemente uute tehnoloogiate kõrvale. Disain ulatub selgelt minevikku ja loob interjööris teatud nostalgia. Nüüdisaegsed tehnilised lahendused aga täiendavad retrostiili.
Kommentaarid