On ette tulnud, et kliendid küsivad, kui kaua võib müüja pärast tehingut vara veel enda kasutuses hoida. Kas kuu aega on ebamõistlik või pigem just mõistlik ja milline on õige ajaperiood Eesti seadusandlust arvesse võttes?
Kõige parem viis on vara ülemineku tähtaeg poolte omavahelise kokkuleppega paika panna. Siis ei teki suuremaid vaidlusi, mõlemad pooled on rahul ja saavad edukalt sobival ajal uude kohta kolida.
Kuid tuleb ka ette juhuseid, kus kompromissi on raske leida ja tuleb rohkem arvesse võtta probleemsema osapoole seisukohti.
Näiteks on ostja vahetult müünud oma teise vara ning saanud kokkuleppe alusel aega väljakolimiseks vaid ühe nädala, seega on tal vaid loetud päevad, et uude kohta sisse kolida. Oletame, et selle nädala sisse jääb ostetava vara tehing ja loodetav kolimine. Kõik oleks muretu, kui vara omanikel oleks võimalik nende müüdavast varast nii kiirelt lahkuda. Kahjuks pole see aga alati võimalik.
Sellisel hetkel tekib ostjal tahtmine endale suuremaid õigusi nõuda ja nii tekib küsimus, kas omanikul on õigus keelduda kohe peale tehingut vara üleandmisest ja millal ta peaks seda seaduste järgi tegema.
Sarnases olukorras püüan maaklerina alati mõlemale poolele meelde tuletada, et me kõik oleme inimesed, meil kõigil on oma mured ja soovid, ning soovitan jääda realistlikuks ja arvestavaks teiste suhtes, sest konkreetset seadusejärgset ajaterminit vara üleandmiseks peale tehingut pole paika pandud. Kiiremaks üleandmiseks pakun välja alternatiive osalise kolimise näol või muude varuvariantide leidmisel – näiteks kasvõi ajutine üüripind ühele või teisele osapoolele. Vahel olemegi kokku leppinud osalises kolimises: müüja võimaldab ostjal paigutada oma vara juba osaliselt näiteks kuuri, garaaži või ühte vabasse tuppa. See on mõistlik vastutulek ostja suhtes, et ta saaks enda eelmise vara õigel ajal probleemideta vabastada.
Seda muret saaks ära hoida, kui ostja sõlmiks juba esimeses tehingus teise osapoolega reaalse ajavaruga üleandmise tähtaja. Ta peaks arvestama riskiga, et tal pole koheselt võimalik vara vabastada ning ta lepib kokku selle tegemiseks mõistliku aja. Kui uus kodu on juba välja valitud, siis tuleks mõistlik kokkulepe sõlmida ka ostetava vara omanikuga, et jääks arvestatav aeg omandi üleandmiseks.
Läbirääkimised peaksid toimuma alati heas usus ning teiste isikute soovide ja eriolukordadega arvestades. Mina hoian vahelülina emotsioonid vaos ning otsin niite kahe osapoole liitmiseks. Nii palju, kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid suhtumisi, ja mina annan parima, et klientide soovid mõlemale poolele sobivaks kompromissiks kokku õmmelda.
Kommentaarid