2024. aasta veebruari alguse seisuga on Tartu linnas pakkumises 141 ühetoalist korterit. See on umbes 15% rohkem kui kaks kuud tagasi ja 28% rohkem kui aasta tagasi samal ajal. Samas on 2-toaliste üürikorterite pakkumiste arv kinnisvaraportaali kv.ee andmetele tuginedes vähenenud. Hetkel on pakkumises 153 üürikorterit, ent kaks kuud tagasi oli neid ligi 10% rohkem. Võrreldes 2023 aasta sama ajaga on pakkumiste arv 22% väiksem. Kolmetoalisi kortereid on pakkumises 77. Kahe kuu taguse ajaga võrreldes ei ole see arv märkimisväärselt muutunud, kuid 2023 aasta sama ajaga võrreldes on pakkumine kasvanud 20%.
Mida nendest andmetest järeldada? Kokkuvõtvalt võib öelda, et pakkumiste arv üldiselt on kasvanud. Hetkel on nõudluse ja pakkumise tasakaal kõige parem kahetoaliste korterite osas ning kõige halvem ühetoaliste korterite osas. Kui võtta aluseks veel kaugemad andmed, siis on korterite pakkumine tasapisi kasvanud juba 2022. aasta kevadest alates.
Järjest olulisemaks muutuvad korteri kõrvalkulud, mis võivad erineda väga olulisel määral. Alati on nõudlust odavamate korterite järgi. Eriti praegu, kui elamiskulud on tugevalt suurenenud. Kallimate ning uute korterite puhul on järjest olulisem sisustuse kvaliteet. Kui üürilised on valmis maksma kõrgemat hinda, siis soovivad nad ka sellele vastavat kvaliteeti. Seega võivad uued ning kallimad korterid, mis on sisustatud odava mööbliga, jääda üüriliste huviorbiidist välja.
Kokkuvõtvalt on üüriturg siiski suhteliselt aktiivne. Üürimise ühe kõige olulisema aspektina võib välja tuua pakkumise õige hinnastamise. Arvesse tuleks võtta kõrvalkulusid, asukohta, konkureerivaid pakkumisi, sisustust. Kui üürikorteri hind on konkurentsi järgi õigesti paika saanud, siis leidub alati ka huvilisi.
Kommentaarid