Oleks keegi üheksakümnendate lõpus öelnud, et Rotermanni kvartalist saab üks linlaste meelispaik, oleks toona müüdud jõusöödatehasele ilmselt rohkem pakkujaid olnud. Tollal kommiraha eest ostetud maatükk on nüüdseks väärt miljoneid. Sarnane hinnatõus iseloomustab ka Tallinna naabervaldu.
Kõigest kümmekonna aasta eest oli Peetri alevik peamiselt tühermaa – mõned üksikud majad ja veski. Praegu leiame sealt tihedasti asustatud eeslinna, kus iga krundi hind prilliklaase puhastama paneb. Arvestades jätkuvat juurderännet Tallinnasse ja selle ümbrusesse, tekib paratamatult küsimus, kuhu mahutada saabuvad elanikud ja uued töökohad.
Aastaid oleme selle küsimusega vaadanud just Rae, Saku ja vana Saue valla poole. Tänaseks piinleb aga Tallinna maanteega piiratud n-ö uusarenduste Silicon Valley juba samuti ruumipuuduse käes. Kus varem nägime looklevaid põlde ja kuulsime põllumajandustehnika mürinat, seal näeme nüüd suuri tootmispindu ja elamurajoone. Sarnane areng ei ole aga levinud veel üle kogu Harjumaa. Siiani on Tallinna vahetus läheduses piirkondi, mille rahvastik ei ole viimasel kümnendil märgatavalt kasvanud, kuigi selleks on kõik eeldused loodud. Täielikult on avastamata Raasiku vald, Saku valla kaugemad maatükid ning uue Saue valla alad.
Miks just need piirkonnad võiksid tulevikus majutada osa Tallinnas töötavast või õppivast elanikkonnast? Tallinna külje all asuvad Aruküla, Raasiku, Kiisa ja Ääsmäe jäävad kõik kesklinnast umbes 30-minutilise sõidu kaugusele. Aruküla, Raasiku ja Kiisa puhul on seda aega võimalik veelgi vähendada, kasutades rongiliiklust. Ilmselt sõltub see iga inimese enda eelistusest, kas tööpäeva hommikuti vaadata Reidi teel liiklevaid autosid või rongiaknast Eestimaa loodust. Ka kütusehindadel silma peal hoides peab tõdema, et odavad rongipiletid jätavad ilmselt külmaks vaid kõige sügavamate taskutega kodanikud. Eelpool nimetatud kohtade võlu seisneb selles, et sõites 20 minutit ühele poole, oled kesklinnas, 20 minutit teisele poole aga Aegviidu suusarajal.
Rääkides taskutest ja nende sügavusest, on praegu võimalik oma kauateenitud raha säästa ka maaostul. Võrreldes näiteks Rae valla elamumaa hindadega, mis jäävad 20–70 euro kanti ruutmeetri eest, on varem nimetatud piirkondades hinnad varieeruvalt alla 10 €/m2. Muidugi on sarnase hinnaga krunte võimalik leida ka Rae vallas, kuid siis tuleb tõenäoliselt arvestada kehvade logistiliste võimalustega. Tänu Raasiku, Saku ja Saue valla praegu veel hõredale rahvastikutihedusele on võimalik soetada ka täiesti privaatseid krunte veidi kaugemal linnakärast ja -mürast, kõrgustesse pürgivate mändide all.
Rae valla eelis on suurepärased võimalused perekondadele: palju koole ja lasteaedu, head sportimisvõimalused ja hästi läbi mõeldud taristu. Muidugi ei ole Raasiku vallas hetkel sama palju kooli- või lasteaiakohti, aga arvestades kahe valla suuruse erinevust pole siiani olnud paslik Raasiku vallas gümnaasiumi avada. Küll aga ei tohiks see olla eriline puudus, sest käe-jala juures on kõik eluks vajalik, aasta-aastalt paranevad sportimistingimused ning luuakse uusi lasteaia- ja koolikohti. Ainuüksi Arukülas ja Raasikul on näiteks viimase viie aastaga ehitatud uued staadionid, võimlad, hulgalt kergliiklusteid, laiendatud koole ja lasteaedu. Kõrgelt lendavate noorte vanemad ei tohiks samuti kitsamat koolivalikut peljata. Kui olete juba üles kasvatanud ambitsioonika noore, laske vallal oma võsukese keskkooli minekut toetada, olgu see või pealinnas.
Tallinn kasvab aasta-aastalt aina suuremaks, varsti võime ehk kutsuda Maardut Miamiks ja Jürist saab uus Vegas. Seniks aga, kuni Tallinna-lähiste avastamata elupiirkondade hinnad ja võimalused soosivad sinna kolimist, ei tohiks nende kohtade väiksem tuntus või tsipake kaugem vahemaa kesklinnaga arvestatavaks puuduseks olla.
Kommentaarid