1. jaanuaril tõusis Eestis käibemaksumäär seniselt 20%-lt 22-le. Käibemaks on tarbimismaks, mis lisatakse toodete ja teenuste hinnale. Üheks sektoriks, kus käibemaksu tõus võib eriliselt tunda anda, on kinnisvaraturg.
Kõige otsesem mõju tuleb ehitussektorist, kus suurem käibemaks suurendab ehituskulusid ja tõstab seeläbi uusarenduste hindu. Kuidas see omakorda mõjutab tarbijate võimet soetada kinnisvara? Esiteks peame mõistma, et käibemaks on osa kinnisvara soetamise kogumaksumusest. Kui käibemaksu määr tõuseb, siis suureneb automaatselt ka kinnisvara soetamishind. See võib omakorda vähendada nõudlust kinnisvaraturul, eriti kui tarbijakindlus on halvenenud ning paljud leibkonnad on olnud sunnitud oma eelarveid kokku tõmbama.
Ehitusettevõtjad seisavad samuti silmitsi väljakutsetega, kuna ehituskulud kasvavad. See võib viia olukorrani, kus arendajad peavad kaaluma hindade tõstmist, et mitte jääda kahjumisse.
See kehtib vaid uusarenduste kohta, järelturu hindadele käibemaksu ei lisandu. Seega on suur tõenäosus, et järelturu objektide vastu huvi kasvab. Kui uusarenduste hinnad tõusevad, võivad tarbijad olla rohkem huvitatud olemasolevate kinnisvaraobjektide ostmisest ja renoveerimisse panustamisest.
Kokkuvõttes võib käibemaksu tõus eluasemete hindu kergitada, kuid samal ajal võib see suunata tähelepanu teistele kinnisvarasegmentidele. Kriitilise tähtsusega on jälgida, kuidas tarbijad ja ehitussektor muudatustele reageerivad ning kuidas see mõjutab üldist majanduskeskkonda.
Kommentaarid