6. veebruar 2018
1. Kuidas sa kirjeldaksid hetkeolukorda kinnisvaraturul? Allakäik, tõus, seisak?
Kinnisvaraturg on aktiivne. On palju pakkumisi. Pangad annavad laene, intressimäärad on madalad - 1,8-2,5% aastas. Esimene osamakse võib olla 10%. Noortele peredele ja noortele spetsialistidele antakse laene üsna pika aja peale. Elanike sissetulekud on kasvanud, mida näeme ka viimaste aastate statistikast. Paljud inimesed kolivad väiksematest linnadest Tallinnasse. Lisaks on üüriturg aktiivne ja paljud investeerivad kinnisvarasse, selle edaspidiseks rentimiseks. just selle mõttega, et teenida stabiilset üüritulu.
Üha rohkem on soov liikuda vanast uude. Selle põhjuseks on uute hoonete ehituskvaliteet, kaasaegsed lahendused, uus ehitustehnoloogia ja muidugi madalad kommunaalkulud, ilma kulukate remondifondi- ja lisalaenudeta.
2. Millal on parim aeg teha kinnisvaratehinguid? Kas see on hooajaline? (näiteks detsembris tõuseb, veebruaris langeb).
Nii ostja kui ka müüja vaatepunktist ei ole mingit vahet. Ei hooaeg ega kuu ei muuda kinnisvara hinda, seda teeb üldine kinnisvaraturg, mida mõjutavad hoopis teised tegurid.
Hooajalisus kehtib ainult üüriturul ja see on seotud peamiselt õppeaasta algusega. Augustis ja septembris korterite üürihinnad tõusevad ja võivad olla 15-20% kõrgemad kui muul ajal, see on tingitud nõudluse kasvust.
3. Kujutame ette, et pere tahab kolida vanast korterist uude? Mida te neile soovitaksite uue eluaseme valimisel?
Esimeseks sammuks on asukoha valik. Kui sobilik elamine on välja valitud, siis on vaja pöörata tähelepanu hoone funktsionaalsusele. Tuleks vaadata üle küttesüsteem ja ventilatsioonisüsteem - need on kõige otsesemad kuluartiklid, siinjuures on väga oluline teada, mis vahe on radiaatoritel ja vesipõrandaküttel jne. Tundke huvi vaheseinte vastu ja eriti siseseinte, kas need on kipsist või kivist. Kas aknad on kahe- või kolmekordsed, plastik- või alumiiniumraamidel. Oluline on ka energiaklass, uues majas peaks see olema C, B või A.
4. Kes ostab kinnisvara 2018. aastal? Mis on sinu prognoos? Kas need on noored spetsialistid, kes ostavad oma esimest kodu või lastega pered, kes vajavad rohkem ruumi? Kas need on investorid, kes plaanivad hiljem edasi üürida?
Prognoos 2018. aastaks on stabiilne, mis tähendab, et ka nõudlus on stabiilne.
Elu on täis muudatusi, lapsed kasvavad, mõned lahutavad, moodustuvad uued perekonnad, sisseränne väiksematest linnadest suureneb ning seetõttu on alati nõudlus olemas.
Sageli oleme silmitsi klientidega, kes ootavad ajaloolist hinnakukkumist, kuid kui kriis juhtub, on laenu saamine keerulisem ja ka nende ootajate võimalused olematud. Tasub märkida, et investorite huvi on endiselt suurenenud, sealhulgas paljude välismaalaste hulgas, kes saavad ka Eesti pankadelt laene taotleda.
5.Varem tuli sageli ette kinnisvara ostmise puhul "esimest ja viimast korrus ärge pakkuge." Mida praegu kõige enam peljatakse?
Kui vaadata korteriostu reklaame, oleme põhimõtteliselt kokku puutunud kahe täiesti vastupidise suunaga. Üks segment on need, kes otsivad odavaid, 10-15% alla turuhinna kortereid, möbleerimata ja mis tahes tingimustes, enamasti remonti vajavad. Sellisel juhul ei ole oluline korteri paiknemine hoones, vaid eesmärk on osta nii odavalt kui võimalik, et see siis korda teha ning kallimalt maha müüa või üürile anda.
Teine variant on enamasti seotud perekondade ja esmaste kodu soetajatega, kes otsivad täielikult möbleeritud ja renoveeritud korterit, mis täiendavaid investeeringuid ei nõuta. See on tingitud, sellest, et vabu omavahendeid väga palju pole ja laenuga soovitakse katta võimalikult suur osa korteri hinnast.
Kui klient soovib uues majas korterit osta, siis eelistatakse korterit just esimesel või viimasel korrusel, sageli veel nurgapealset. Seda sel põhjusel, et nii on vähem ümbritsevaid naabreid.
6. Millised omadused ja oskused peaksid maakleril olema?
Kui arvestada isikuomadusi, siis maakler peab olema kõigepealt:
- avatud suhtlemisega, kiire taibuga ja taluma hästi stressi;
- vastutustundlik ja täpne, kannatlik ning tähelepanelik.
Lisaks peavad vahendajal olema nii kutseoskused kui ka teadmised:
- teadmised majanduses, turunduses, psühholoogias;
- oskused kinnisvara müümisel, tehingute tegemisel;
- võime ennast õigesti väljendada ja võitma vestluskaaslase tähelepanu;
- suutlikus pidada läbirääkimisi ja mõistlikult kaitsta oma arvamust;
- Eriti tahan märkida juriidilist kirjaoskust seoses eluaseme õigusaktide ja dokumentatsiooni vormistamisega (sageli puutume kokku rendilepingute teemadega, seadustega, küsimustega, mis seotud remontfondi ja laenu maksmisega).
7. Kui olete oma unistuste kodu Tallinnas ostnud?
Ma olen kasvanud Peipsi järve ääres, väikelinnas Mustvees. Tallinnasse saabudes elasin Stroomi rannas, kus mu lapsed üles kasvasid, käisid lasteaias, kus ma teadsin kõiki teid ja radu. Kahjuks pole meie piirkonnas pikka aega olnud korterelamute ehitust ja seda just mere vaatega.
Lõpuks on aga see unistus täitumas, Merimetsas asuv uus elamurajoon Kodulahe kvartal on minu südame võitnud. Sinna on kerkimas viis maja, millest esimene sai valmis möödunud sügisel. Juba on alustatud teise hoone eeltöödega, loodan, et üks selles piirkonnas asuvatest korteritest võtab mind ühel ilusal päeval oma perenaiseks.
Kui keegi on huvitatud, saame me selle piirkonna projektiga koos tutvuda ja meil on võimalus naabriteks saada. Selle projekti tutvustamiseks kirjutage või helistage, lepime kokku kohtumise osas. Unistage ja teie unistused täituvad.
8. Kuidas teid leida?
Ma töötan Arco Varas. Ettevõte on tegutsenud alates 1992. aastast, filiaalid asuvad Eestis, Lätis ja Bulgaarias. Meil on kinnisvara valdkonnas suur kogemus. Meil on tugev turundus ja juriidiline tugi. Ettevõte tegeleb nii elamute, kui ka äripindade hindamise, müügi, ostu ja üürimisega. Teeme koostööd pankadega ja aitame oma klientidel laenu saada. Teil on võimalik leida mind ka Facebookis.
Minu kontaktandmed leiate Arco Vara kodulehelt www.arcovara.ee.
Kommentaarid