Kui olete otsustanud oma korteri müüki panna, siis seisate valiku ees: kas pingutada ja müüa ise ning hoida sellega raha kokku või palgata professionaal ehk kinnisvaramaakler oma elu lihtsamaks tegema.
Loomulikult on ilma vahendajata müües võimalik raha säästa ja kasutada seda näiteks uue ostetava elusaseme sisustamiseks. Teisalt aga on maakleri abiga võimalik palju aega kokku hoida ning saada nõu ja abi aspektides, millest te ei pruugi isegi teadlikud olla.
Peamine on saada müüdava korteri eest parimat võimalikku hinda. Selleks on vaja teha pingutusi, milleks aga tavainimesel võivad teadmised, oskused ja vahendid puududa. Samuti ei pruugi me oma kodu müües näha kõiki aspekte, mille eest ostjad on nõus suuremat summat maksma. Mida on siis tähtis silmas pidada?
- Õiglane hind
Oluline on hinnata müüdav korter võimalikult täpselt – et see vastaks korteri tõelisele väärtusele. Õiglane hind toob kohale rohkem huvilisi, loob konkurentsi. Seepärast ei ole arukas määrata hind „kõhutunde“ või emotsionaalse väärtuse järgi.
Arvestada tuleb korteri asukoha, suuruse ja seisukorraga ning ka piirkonna üldise hinnatasemega. Vähem tähtis ei ole korterelamu üldine seisukord. Turul on palju korterelamuid, mis ei ole veel renoveeritud ehk mis nõuavad korteriomanikelt hiljem lisakulutusi. Hinda mõjutavad ka ostjale olulised väärtused, näiteks transpordiühendused, lasteaia ja kooli olemasolu.
Hinna saab kõikide nende tegurite põhjal loomulikult ka ise määrata, kuid see nõuab palju tööd ja aega ning võib olla päris keeruline. Asjatundlik kinnisvaramaakler saab siin abiks olla: ta on spetsialiseerunud eluaseme hinnakujundusele ja oskab määrata õiglase hinna.
- Põhjalikud teadmised müüdavast kinnisvarast
Küllap teate hästi oma korteri iseärasusi, kuid potentsiaalseid ostjaid huvitab ka kõik korterelamusse puutuv: ühistu toimimine, ühistu sõlmitud lepingud, tehtud renoveerimistööd ja tulevikuplaanid. Võib juhtuda, et elanikud ei ole nendega kursis ega oska panna end ostja kingadesse.
Teadmised peaksid olema ka ümbritseva keskkonna kohta: milliseid teenuseid on lastega peredele, kas on olemas sportimisvõimalused, terviserajad, kauplused, ühistranspordipeatused, millised ehitusprojektid on piirkonda plaanitud.
Kogu taustauuring nõuab omajagu tööd ja vaeva. Mida rohkem on teil ostjale infot jagada ja mida täpsemaid vastuseid saate ta küsimustele anda, seda paremas positsioonis te olete. Kogu selle suure töö võiks aga teie eest ära teha maakler!
- Kuulutuse avaldamise aeg
Veenduge enne kuulutuse avaldamist, et kõik ettevalmistused on tehtud. Kas teil on aega korterit näidata? Huvilisi võib tekkida juba samal päeval. Kui teil on plaanis näiteks ära sõita ja te ei saa huvilistele korterit näidata, siis võib nende huvi raugeda ning teie ilma jääda potentsiaalsetest ostjatest.
Müügiprotsessis võib saatuslikuks saada see, kui ostuhuviline ei saa teiega ühendust. Veenduge, et saate telefonile ja e-kirjadele vastata, olge alati kättesaadav. Samuti hoidke korter alati korras – kunagi ei tea, millal astub sisse tõsise ostuhuviga inimene.
Kinnisvaramaaklerina hoolitsen alati selle eest, et oleksin pärast kuulutuse avaldamist kättesaadav ja et mu kalendris oleks piisavalt paindlikkust, et minna korterit näitama ka lühikese etteteatamisega.
- Professionaalsed fotod ja kuulutuse tekst
Korteri fotodesse tasub igal juhul investeerida. Oluline ei ole mitte ainult kvaliteet, vaid ka see, mida piltidelt näha on. Fotod võiksid anda arusaama ruumide asetusest ning reaalse pildi korteri seisukorrast – need ei tohiks luua petlikku ettekujutust.
Udused pildid, millelt ei paista välja korteri tegelik väärtus, ei tekita piisavat huvi. Teil võib olla väga luksuslik ja hinnaline korter, kuid näiteks udused või sellised fotod, millel paistavad köögis mustad nõud või vannitoas must pesu ja koristamata pinnad, loovad huvilistele mulje, et korter on üle hinnatud.
Enne pildistamist koristage ruumid korralikult ära, pange kappidel ja laudadel olevad esemed ära – ostjal võib nende suhtes olla hoopis teine maitse. Pöörake tähelepanu ka sellele, et fotod oleksid piisavalt valgustatud.
Kui kõik see tundub liiga koormav, siis tasuks kaaluda võimalust palgata koristaja ja professionaalne fotograaf. Sel juhul võiks teha ka lühikese video, mis annab korterist ja ruumide paiknemisest hea ülevaate.
Kuulutuse tekst peaks olema informatiivne ja kergesti loetav, mitte väga pikk. Rõhutada tuleks korteri ja keskkonna kõige olulisemaid omadusi, ent ilma ülivõrreteta – ausus ja selgus on kõige paremad. Kindlasti tasub mõelda mitmekeelse teksti koostamisele.
Kinnisvaramaakleritel on väga hea koostöö professionaalsete fotograafidega. Pildistamisseanss nõuab omajagu aega, et luua kodu uuele omanikule parim visuaalne kontakt ja emotsioon.
- Lõksud, mida vältida
Juriidilised küsimused võivad tekitada suurt peavalu. Kindlustunde loomiseks tuleks ostjaga sõlmida siduv broneerimisleping, aga selle koostamine vajab teadmisi ja vilumust. Ka varjatud vigade väljatoomisel ei piisa ainult üldistest lausetest, millega püütakse taganeda vastutuse eest.
Ostjad ei pruugi olla kursis erinevate dokumentide tõlgendamisega ja võivad olla ebakindlad müüja aususe osas. Tuleb ette ka olukordi, kus müüja annab müüdava objekti kohta tahtmatult valeinfot. Sellest võivad aga hiljem tekkida suured vaidlused.
Korterit saab ise müüa, eriti tähele pannes ülaltoodud soovitusi. Kuid see võib võtta väga palju kallist aega ning olla väsitav. Müügile mõeldes tasub kaaluda, kas teil on piisavalt teadmisi ja motivatsiooni müügiprotsessi ise läbi viia või on targem anda töö ja ka vastutus eduka müügi eest kinnisvaramaakleri kanda.
Kommentaarid