Krundi ostmine on tõsine ettevõtmine ja esimene samm väga kaalukas projektis – oma kodu ehitamises. Enne krundi ostmist tuleb veenduda, et saate seal oma plaanid teoks teha. Millele siis krundi ostmisel tähelepanu pöörata?
- Kontrollige maa sihtotstarvet
Katastriüksustele kehtestatakse õigusaktidega sihtotstarve – see määrab maa-ala kasutamise tingimused. Maa sihtotstarbe kohta saab teha infopäringu maa-ameti kaardirakenduse geoportaalis. Peamised sihtotstarbed on:
*elamumaa – alaliseks või perioodiliseks elamiseks ettenähtud ehitiste maa ja garaažide maa. Elamumaale saab ehitada eramaja, kortermaja, garaaži või suvila;
*sotsiaalmaa – avaliku otstarbega maa, millelt ei taotleta kasumit. Sotsiaalmaal asuvad tavaliselt ühiskondlikud hooned: koolid, pääste- või politseijaoskonnad, haiglad;
*tootmismaa – tööstushoonete, ladude, tehaste ehitamiseks kasutatav maa;
* ärimaa – ärilisel eesmärgil kasutatav maa: ladude, ärihoonete ja büroode ehitamiseks;
*maatulundusmaa – maa, mida kasutatakse põllumajanduses või metsanduses. Elamu on võimalik sinna ehitada, kuid teatud piirangutega. Peamiseks maakasutusviisiks peaks jääma põllumajandus või metsandus;
Maa sihtotstarve on muudetav, selleks tuleb esitada vastav taotlus kohalikule omavalitsusele.
- Kontrollige omandiõigust
Enne ostmist tehke kinnistusraamatus päring, et kontrollida, kes on kinnistu omanik.
- Kontrollige ehitusgeoloogilisi omadusi
Ehitusgeoloogilised omadused, nagu nõlvade stabiilsus, põhjavee tingimused, pinnase koostis ja pinnasereostuse olemasolu võivad mõjutada ehitamise ja maa kasutamise võimalusi.
- Kontrollige, ega krundil pole ehituspiiranguid
Krunti ostes peab teadma, et igale poole ei saa ehitada. Ehituspiiranguteks võivad olla ehituskeeluvöönd, veekaitsevöönd, metsa olemasolu, piirangud võivad olla kehtestatud seadusega või omavalitsuse poolt. Kõige täpsema info detailplaneeringu ja projekteerimistingimuste kohta saab kohalikust omavalitsusest, infot võimalike ehituspiirangute kohta saab ka krundi omanikult, maa-ametist, kinnistusraamatust, ehitisregistrist, muinsuskaitseametist, keskkonnaametist.
- Kontrollige kommunikatsioonide olemasolu
Krunti ostes on väga oluline, kas on olemas kommunikatsioonid, nagu veevarustuse, kanalisatsiooni, elektri- või gaasivõrguga liitumise ühenduskohad. Kui ühenduskohad krundil puuduvad, siis võivad kommunikatsioonivõrkudega liitumised minna maksma kümneid tuhandeid eurosid.
- Kontrollige krundi piire
Tehke kindlaks, et krundi piirid vastavad omavalitsuse piiriprotokolli andmetele – protokollis on kirjas nii katastriüksuse kuju kui ka piirimärkide paiknemine. Kõige ajakohasem seis katastriüksuste kohta on maa-ameti geoportaali katastrikaardil.
- Kasutage spetsialisti abi
Kui tekib kahtlusi või küsimusi, võtke ühendust spetsialistiga – pöörduge geodeesia spetsialisti, juristi, kinnisvarahindaja või -maakleri poole.
Kommentaarid