Euroopa pangad laenavad raha klientidele, aga ka teistele pankadele. Euriboriks nimetataksegi teistele pankadele väljalaenatava raha eest makstavat keskmist hinda ehk intressimäära.
Euribori arvutamisel võetakse aluseks ca 40 suurima käibe ja kõrgeima krediidireitinguga ehk kõige usaldusväärsema panga kokkulepped ja nende kasutatav keskmine intressimäär. Kui raha on rohkelt, siis selle laenamise eest teenitav intress on väiksem, ent kui raha pakkumine on väiksem, aga soovijaid on rohkem, küsitakse ka tasu rohkem. Euribor ehk Euro Interbank Offered Rate avaldatakse igal hommikul kell 11 Kesk-Euroopa aja järgi. Laenulepingutes fikseeritakse selle suurus mingiks ajaks, näiteks kolmeks kuuks või aastaks ning selle perioodi möödudes arvutatakse intressimäär ümber. Panga baasmarginaalile, mis sõltub eeskätt kliendiga seotud riski suurusest, liidetakse euribori väärtus.
Joonis1. Euribor aastatel 2020–2023
Allikas: https://www.euribor-rates.eu/en/euribor-charts/
Euribor mõjutab paljusid otsuseid:
* Pankade laenutoodete hind on seotud euriboriga: kui see tõuseb, võivad laenude intressimäärad samuti tõusta ja laenuvõtjate igakuiseid maksed suurenevad. Eluaseme- ja hüpoteeklaenude hind laenuvõtjale sõltub ka sellest, millise hinnaga raha Euroopas kättesaadav on. Pank, kellel endal on ajutiselt vaba raha otsas, võib pöörduda lisaks teistele pankadele ka Euroopa Keskpanga poole ja saada sealt nädalaks laenu.
Kui eraisik võtab kinnisvara ostmiseks näiteks 100 000 eurot laenu ja tagasimakseperiood on 25 aastat, siis tähendab 1% intressitõus igakuise tagasimakse suurenemist ligikaudu 50 eurot.
* Hoiustajate intressid ja investorite investeeringud sõltuvad panka pandud hoiuse tulusast paigutamisest laenudesse või investeeringutesse. Kui euribor on kõrge, saavad hoiustajad tõenäoliselt oma hoiustelt kõrgemat intressi ja laenajad kõrgemat tasu. Täna on aastase deposiidi paigutamisel võimalik teenida juba 3–4 % intressi, veel kolm aastat tagasi olid deposiidi intressid nullilähedased.
Euribor on üks näitajaid, mis aitab hinnata Euroopa majanduse stabiilsust. Stabiilne või langev euribor võib näidata head majandusolukorda, tõusev aga võib viidata majandusraskustele. Euribori muutumise peamine põhjus on Euroopa Keskpanga intressipoliitika – euribor on intressimäär, mille alusel on Euroopa Keskpank nõus pankadele raha laenama. Pikema tähtajaga laenude andjad ootavad ka suuremat tulu. Laenajad saavad tänu pikale perioodile suurema kindlustunde. Täna näeme, et stabiilsuse huvides on euribori määra tõstetud ja negatiivsest näitajast on saanud positiivne. Kõik teavad, et laenud on muutunud kallimaks ja raha ringleb vähem, ettevõtted ja majapidamised hoiavad tagavarasid. Ostuotsuste tegemine on ka üksikisiku tasemel üha raskem, sest väljamineva raha hulk suurenes ka varem võetud laenudel ja ehkki puudust ei kannatata, on senisest suuremaks muutunud soov säästa ja kulutusi kokku tõmmata. Pere-eelarves tuleb kulud tähtsuse järjekorda seada.
Euribor on siiski lühiajaline ja pidevalt muutuv intressimäär, aga kodulaenud võetakse mitmekümneks aastaks. Kui laenu tagasimakse summa ka praegu kolm-neli aastat suureneb, siis kümne aasta möödudes võib olukord muutuda. Kui täna laenutaotlusega panka minna, siis tasub kalkuleerida ka mõnevõrra kõrgema, isegi kuni 6% intressiga (euribor + panga marginaal), arvestades, et euribor kogu laenuperioodi jooksul niikuinii kõigub ja pikas perspektiivis kas langeb või tõuseb. Seda nimetatakse vastutustundlikuks laenamiseks, et koduostja saaks oma vajadusi ja võimeid reaalselt hinnata ega teeks otsuseid hetkeajendil. Üldlevinud praktika on, et laenukohustused ei tohiks moodustada üle 50% sissetulekutest, siis jääb piisavalt vahendeid kõigiks kuludeks ja jätkub ka meelerahufondi loomiseks.
Joonis 2. Euribori muutus aastatel 2000–2022. (Roheline – ühe kuu euribor, must – 10 kuu euribor)
Allikas: https://www.euribor-rates.eu/en/euribor-charts/
Jooniselt on näha, kuidas raha hind on muutunud, kuidas see reageeris tõusu ja langusega ka eelmise kriisi ajal ja järel. Maailma rahaturge ja majandust hinnatakse praegu siiski veel turvalisemaks ja kindlamaks kui näiteks 2008. aastal. Samas ei tasu unustada, et kodu ostmiseks on alati õige aeg ja üle võimete elamine on hukatuslik alati, sõltumata euribori hetkeseisust.
Kommentaarid