Servituudi ajalugu ulatub Vana-Roomani välja ja juba sellepärast võib öelda, et tegemist on tähtsa kokkuleppega.
Ladinakeelne sõna servitus tähendus on teenima, ehk õigust kasutada kellegi teise asja teatud kokkuleppel ja otstarbel. Ka Vana-Roomas oli tihti vaja kasutada naabermaatükki, et omi asju ajada – sama on ka tänapäeval, mil kõige levinum servituut on teeservituut, mis annab õiguse sõita läbi teisele kuuluva maatüki.
Servituudid jagunevad reaalservituutideks ja isiklikeks servituutideks, need võivad olla kas tähtajalised või tähtajatud, tasu eest või tasuta. Servituudi seadmise leping sõlmitakse notari juures ja see kantakse kinnistusraamatusse. Kui servituut on seatud kindla inimese kasuks, kellele antakse õigus kasutada võõrast asja kindlaksmääratud otstarbel, on tegemist isikliku servituudiga. Reaalservituudi puhul koormatakse üks maatükk, ehk kinnis-asi (teeniv kinnisasi) teise kinnisasja (valitsev kinnisasi) igakordse omaniku kasuks. Reaalservituudi võib seada ka vee- ja kanalisatsioonitrassi või tehnovõrkude rajamiseks läbi teise kinnistu.
Lihtkokkuleppest ei piisa
Üldjuhul ei puutu inimene servituudiga kokku enne, kui ta hakkab kinnisvara müüma või ostma. Kui omanik müüb oma kinnisvara ise, ilma maakleri abita, siis ei pruugi ta selle peale tullagi, et tee tema maja juurde läheb läbi naabri metsatuka. Ka ei teata tavaliselt seda, et servituut seatakse notari juures, see kantakse kinnistusraamatusse ja sinna tuleb kirja panna kõik poolte õigused ja kohustused, tähtaeg ja tasu või asjaolu, et servituut seatakse tasuta. Levinud mõtlemine on see, et kuna naabritega läbisaamine on hea, tülisid pole sel teemal tulnud, siis piisab ka suulisest kokkuleppest. Kahjuks nii see pole, sest kunagi pärivad naabrimehe maja tema lapsed, või müüakse see maha, ning uued omanikud tahavad asjad paberil korda teha. Igasugused suulised ja kirjalikud lihtkokkulepped ei lähe ühe kinnistu omaniku vahetumise korral uuele omanikule üle.
Näitena võib välja tuua ...
Loe edasi täispikka lugu "Remondi ja ehita" värskest numbrist
Suvelugemist – kodu ja aed uues kuues!
Ilmus ajakiri "Remondi ja ehita"
- Arco Vara annab nõu: servituut korda
- Muinsuskaitsetingimused: kuidas renoveerida?
- Uksed avas uus ökoehituskeskus
- Värvide pillerkaar Tahkuranna aias
- Õigesti paigaldatud aken
- Millega arvestada aiamaja ostmisel?
https://issuu.com/meediapilt/docs/remondi_ja_ehita_suvi_2020
Kommentaarid