Päris paljud eestimaalased tõmbavad võrdusmärgi sõnade suvi ja Pärnu vahele. Erinevalt suvitajatest kolisin mina Pärnusse päriseks elama, sest mulle tundus, et suvepealinnas saab puhata aasta ringi.
Enne uue kodu otsima hakkamist küsisime abikaasaga endalt kolm olulist küsimust:
- Milline on meie elustiil?
- Milline on meie rahaline võimekus?
- Millest ei taha me mingi hinna eest loobuda?
Igas vanuses on erinevad eelistused: noor ja seiklushimuline inimene ootab, et keskkond pakuks põnevust. Kõik tundub ajutine ja püsivate kohustustega ei taheta end siduda. Ilmselt oleksin selles eluetapis otsustanud ka ise üürikorteri kasuks. Üürikortereid pakutakse igas linnaosas ja ka keskusest pisut eemal, Paikusel ja Audrus. Rannarajooni üürikorterite hinnatase on pisut kõrgem, arvestatakse pigem suvekülaliste paksema rahakotiga. Räämal ja Ülejõel võib saada sama kuuüüriga suurema ja paremas seisukorras korteri. Eramuid antakse üürile tunduvalt vähem, enamasti ainult suviti.
Meie tahtsime Pärnusse eramut asukohas, kust saaks minna jalgsi teatrisse ja kontserdile ja kus oleks väike aed, mille majandamisega saaksime hakkama. See paistis olevat õige samm pärast 20 aastat elu Tallinna magalarajoonis. Pärnu tundus just sellise paigana, kus on mõnus väikelinnamiljöö, rohelised aiad ja nägusad suvelilledesse uppuvad majakesed.
Et me ei olnud Pärnuga eriti tuttavad, sõitsime kõik linnaosad lihtsalt läbi. Olulisimad asjad, nagu elekter, tsentraalne joogivesi ja kanalisatsioon, on olemas igal pool, teed puhtad ja asfalteeritud. Raeküla, Ülejõe, Vana-Pärnu, Rääma, kesklinn, Audru ja Paikuse on need piirkonnad, kus põhiliselt mõnusaid eramuid leiab. Selgus, et igas nimetatud piirkonnas on väga erineva stiiliga maju – ei ole nii, et ühel tänaval on kõik ühesugused, nagu see praegu uuselamurajoonides kipub olema. Nüüd tean, et Pärnu kandis on sarnaste majadega piirkondi siiski ka: viilkatusega kortermajad Hirvelas, mis jääb Tallinna poolt tulijate vaatevälja vasakul pool enne Pärnut, ja Kaasiku tee, mille modernistlikus stiilis valged kastmajad natuke paistavad, kui hakata Paide poole sõitma. Ka Papsaare külas on kohake, kus on seenenimedega tänavad ja sarnases romantilises stiilis viilkatuse ja puitvoodriga majad.
Raeküla on suur ja mitmekesine, seal müüakse väga erineval ajal ehitatud erineva stiiliga maju. Mererand on igalt poolt lühikese jalutuskäigu kaugusel ja see teeb Raekülast ahvatleva piirkonna nii kohalikele kui ka suvitajatele.
Ülejõe mõjus samuti hubaselt. Võimalus seal paati vette lasta on küll väike, sest jõekallas on seal elumajade asemel palistatud tööstushoonetega. Seevastu Vana-Pärnu, mis asub jõe ja mere vahel, pakkus seda võimalust. Majad ja aiad tundusid üsnagi sarnased nii siin kui seal. Keskrannapoolses Pärnus on eramud küll kohati uhkemad ja suuremad, aga krundid on väikesed ja tänavad kitsad. Ka pelgus, et kõrvalmajas peatuvad suvitajad ei pruugi olla kõige rahulikumad naabrid, pidurdas soovi kolida piirkonda, mis jääb Tammsaare tee ja Riia maantee vahele.
Valituks osutus hoopis Räämal üks silikaatvoodri ja viilkatusega 1,5-korruseline eramu, kuhu sai kohe sisse kolida – katusevahetus ja kuivkäimla asendamine WC-ga tundusid kergesti tehtavad tööd. Valisime endale koha, kust saame 15 minutiga randa, 10 minutiga teatrisse või kontserdimajja ja viie minutiga jõe äärde koeraga jalutama. Kinnistu on piisavalt suur, et roose ja vaarikaid kasvatada, isegi kasvuhoone mahuks ära. Ehki Räämal pole suurt kaubanduskeskust, on lähedal mitu suuremat ja väiksemat poodi, apteeke ja koole ning rahvamaja. Need on mõnusa elukeskkonna jaoks olulised. Loobusime oma unistustes olnud suurest raamatukogust-kabinetist ning avarast vannitoast, aga kui plusse on rohkem kui miinuseid, siis on uude kohta kolimine ikkagi seda väärt.
Üürikorterit või -maja me ei otsinud, sest stabiilne sissetulek ja piisavalt suur omaosalus andis võimaluse taotleda pangast kodulaenu ning osta kodu päriselt endale. Tõsi, esialgu seatud pealtnäha mõistliku suurusega eelarvet pidime 1/3 võrra suurendama – Pärnu on hinnatud koht ja kinnisvara siin alla turuhinna osta ei saa.
Minu kolm nõuannet Pärnusse kodu otsijale:
- Uuri kohalikult kinnisvaramaaklerilt, millised on sind huvitavas seisukorras majade müügihinnad, ja mõtle, kuidas see sinu eelarvega sobib.
- Tutvu laiema piirkonnaga, mitte ainult konkreetse majaga, ja mõtle, kuidas see sinu elustiiliga sobib.
- Ole paindlik, sest palju sellest, mida sobiva stiili ja asukohaga majal veel ei ole, saab kerge vaevaga lisada.
Kommentaarid