Varem olid kliimast tingitud kõrged tõusuveed lihtsalt hirmutav jutt kaugest tulevikust – tänapäeval on nad aga kujunenud reaalseks ohuks.
Kõik teavad, et inimesed on ellujääjad ja mõned parimad ideed tulevad vajadusest kohaneda keskkonnamuutustega. Nii et samal ajal, kui tehakse tööd globaalse soojenemise reaalse leevendamisega, on arhitektid, disainerid ja visionäärid ühe sammu võrra eespool, planeerides kodusid, ehitisi ja koguni terveid linnu, mis asetsevad ookeanipinna kohal või koguni selle all. Siin on mõned meie lemmikud „ulpijad.“
1) See pöörase välimusega veealune pilvelõhkuja on ennastmajandav ulpiv linn, mis võimaldab kasutada taastuvat energiat ja kasvatada oma toitu.
2) Kui olete jälginud uudiseid Maldiivide kohta, siis teate, et seda rahvast ohustab kliimamuutustest tingitud veetaseme tõus. Kuid visa saarerahvas India ookeanis ei alistu ilma võitluseta. Maldiivide valitsus on sõlminud lepingu, et rajada mitu väikest tehislikku ulpivat saart.
3) Kui soovid osta ulpivat kodu, aga ei taha seda tüüpilist igavat ja kandilist kuuti, mida sõna „paatmaja“ tavaliselt endast kujutab, siis Tafoni Floating Home paneb su tõeliselt õõtsuma (Saate aru – sest paadid õõtsuvad vees edasi tagasi? Okei, vahet pole.). See ulpiv kodu, mis projekteeritud Joanna Borek-Clementi poolt San Francisco mereäärsesse kommuuni, on nii modernne ja kaunis, et oleks patt seda lihtsalt „paatmajaks“ kutsuda.
4) See pole küll mingit sorti elamu, aga seda tasuks kindlasti uurida, kui me tahame muuta tuuleenergiat rohkem rakendatavaks võimaluseks. Rannikuäärsete tuuleparkide rajamine on viimasel kaasanud üha rohkem probleeme: veealuse mulla erosioon, mere ökosüsteemide häirimine ja liigsed ülalpidamiskulud. Hexiconi veepinnal püsiv tuulegeneraatorite platvorm lahendaks mitu nendest muredest.
5) Nagu SPA külastus poleks juba iseenesest piisavalt luksuslik – kujutle nüüd, et see asuks vees ulpival erasaarel. Sellel lopsakal saarel on vannid, saunad ja protseduuriruumid, mis kõik mahutatud osavalt roheliste haljastusobjektide sisse, mis kujundatud vertikaalsete aedade eksperdi Patrick Blanci poolt.
6) Kas suudate ette kujutada elamist Empire State Buildingu kõrguses hoones, kus 360 kraadised vaated oleks kaladest ja soolasest veest? Kuigi praegu on tegemist pelgalt ideega, võib see pahupidi pilvelõhkuja panna aluse tuleviku ehituskunstile, eriti kui veetasemed tõusevad ja me satume elama veealusesse maailma. Pildil olev Gyre on idee poolest veealune linn, mis kasutab ainult päikesest, tuulest ja veest saadavat energiat.
Kommentaarid