Arco Vara maaklerid panevad majaehitajatele ja suvilate ümberehitajatele südamele, et dokumentatsioon tuleb kohe korda teha, sest hiljem võib puuduvate paberite ajamine osutuda keeruliseks ja kulukaks ning takistada isegi kinnisvara müüki.
Ehitatava maja dokumentatsiooni kordategemine on väga tähtis, sest vaid korras dokumentatsiooniga maja eest saab hiljem küsida turuhinda.
Projekteerimine
Kui kinnistu on olemas ja tahad suveks ehitusluba, tuleb projekteerimisega alustada juba sügisel-talvel. Projekteerimiseks kuluv aeg oleneb suuresti valitud projekteerijast ja kohaliku omavalitsuse ametnikest. Kui hästi läheb, kulub majaehituse kooskõlastamisele üks-kaks kuud, aga võib minna ka aasta või rohkem.
Soovitan enne ehituse kavandamist võtta kohalikust omavalitsusest projekteerimistingimused, mis annavad üldise pildi kinnistule ehitada lubatud majast. Kui ehitusluba käes ja ehitaja valitud, võtavad ehitustööd aega kahest kuust kahe aastani, kuid keskeltläbi kulub maja ehitamiseks üks aasta.
Kasutusluba
Kasutusloa andmisel vaadatakse, et maja vastaks ehitusloa aluseks olnud projektile ning kõigile kehtivatele tuleohutusnõuetele. Kui mõni sisesein on kas teises kohas või pole seda üldse, see kasutusloa saamist ei takista. Kui tegu on muudatustega maja väljanägemises või välisgabariitides, on kasutusloa saamine keerulisem. Maja projekti saab enamasti siiski tagantjärele muuta ja viia kogu dokumentatsioon tegeliku olukorraga vastavusse.
Kasutusloa saamisel on oluline, et hoone vastaks kõigile kehtivatele tuleohutusnõuetele. Tuleohutuse alla käivad nii küttekolded ja –lahendused kui ka elektrisüsteem. Enne kasutusloa väljastamist kontrollitakse, kas elektrijuhtmed on nõuetekohaselt ja professionaalide poolt paigaldatud. Selleks tuleb saada paigaldajalt kasutusloa taotluse juurde vastav tunnistus.
Projektide muutmisel ja kasutusloa taotlemisel on erandiks ehituskeelu vööndisse ehitatud majad. Sellisel puhkudel pole võimalik dokumentatsiooni tagantjärele seadustada ja on olnud juhtumeid, kus ehituskeelutsooni püstitatud hoone on kästud lammutada.
Hinnad
Projekteerimise hind sõltub valitud büroost. Ehitamise enda kulu on laias laastus 800-1000 eurot ruutmeetri kohta, kuid ehitada saab ka kallimalt. Tasub teada, et ehitusmaterjalide hinnad tõusevad pidevalt ning on võrreldes eelmise aasta algusega kasvanud kuni 30%. Seetõttu on mõistlik teha kavandatud ehitus- ja renoveerimistööd ära võimalikult lühikese ajaga.
Tuleb arvestada, et maja renoveerimine on alati kallim kui uue maja ehitamine, sest kõiki töid ei ole võimalik ette näha. Hinna ajavad üles hoone varjatud puudused. Täpsed tööd ja nende maksumus selgub alles maja põhikonstruktsioonide avamisel. Üldiselt on rakse renoveerimise hinda ette öelda.
Samas peab teadma, et Tallinnas on miljööväärtuslikke piirkondi, kus ei lubata maju lammutada ega olemasolevatele majadele midagi juurde ehitada. Kui oled valmis maja renoveerima, soovitan valida remonti vajava maja ja võtta tööde organiseerimisel ja tegemisel ohjad enda kätte. Värskelt renoveeritud maja ostmist võib endale lubada vaid see inimene, kel on võime näha maja väliskonstruktsiooni sisse.
Suvilate ümberehitamine
Nõukogude ajal korralike projektide järgi ehitatud suuremate suvilate majadeks kohendamine pole väga problemaatiline, kuid kindlasti on ka selliseid suvilaid, mis ei sobi majaks ümber ehitada või mille ümberehitamine läheb kallimaks kui uue maja ehitamine.
Aastaringseks elamiseks ostetakse peamiselt Tallinna lähedal olevaid suvilaid, kust on võimalik linnas tööl käia. Tallinnast kaugemale kui 30-40 kilomeetrit otsitakse juba pigem talumaja kui suvilat. Suvekoduks otsitakse ka mere äärde rajatud uusehitisi, mille soetamine on jõukohane vaid jõukamale seltskonnale. Sellisele ostjale pole suvekodu kaugus Tallinnast määrav. Mereäärsed privaatsed suvekodud võivad maksta sama hinda kui korralik maja Tallinnas.
Enamasti ostetakse suvila, lammutatakse see maha ning ehitatakse krundile maja. Suvila ümberehitamisel on kindlasti vaja kõrvale inimest, kes tunneb arhitektuuri ja ehitust, et hoone korralikult kaasajastada.
Suvilate ümberehitused on vaja kooskõlastada kohalikus omavalitsuses ja naabritega ning kogu dokumentatsioon korda teha. Tänane planeerimisseadus ütleb, et kui hoonele on väljastatud ehitusluba ja see on ehitatud projekti järgi enne 1995. aastat, pole täiendavaid kooskõlastusi vaja. Tihtipeale on suvilate ehitusluba antud kogu kooperatiivile korraga. Muudel juhtudel tuleks enne suvila ostu uurida kohalikust omavalitsusest, kas hoone projekt on korralik, ehitatud hoone vastab projektile või vajab olemasolev ehitus kohandamist.
Kommentaarid