Meeldiva välimusega muruplats on iga kodu pererahvale oluline. Õuemurudel on erinevad omadused ja ka hooldusmeetodid. Kvaliteetse muru saamisel mängivad olulist rolli mitte ainult kvaliteetne muruseeme, vaid ka õhutemperatuur, niiskus ja päikesevalgus.
Levinuim murutaim on aruhein, mis talub tallamist, põuda ja madalaid temperatuure ning mida kasutatakse universaal- ja spordimuru rajamiseks. Armastatud murutaim on ristik, mis parandab mulla koostist, meelitab ligi putukaid ja sobib ideaalselt koduõuele. Eri tüüpi muruseemnete segamine võimaldab saavutada muru suurema tiheduse ja ka kaunima välimuse.
Muld mängib muru kasvamisel olulist osa. Taimede valikul tuleks lähtuda mulla omadustest: viljakusest, struktuurist, happesusest ja niiskusest. Mõned kõrrelised võivad edukalt kasvada kehvas või happelises pinnases, teised nõuavad viljakamat ja kobedamat keskkonda. Enne pinnase tasandamist on vaja seda puhastada: eemaldada kivid ja muu praht, mis võivad häirida tasandusprotsessi ja muru kasvu. Pärast puhastamist võib alustada tasandamist, tihendamist ja külviks ette valmistamist. Kastke mulda ning lisage sinna orgaanilisi ja mineraalväetisi – see aitab kiirendada muru kasvu.
Edukas haljaskatte rajamine eeldab optimaalsest külviajast kinnipidamist. Vale ajastus võib põhjustada seemnete kehva idanemise ja rikkuda muru. Ilmatingimused mõjutavad oluliselt seemnete idanemist ja haljaskatte stabiilsust. Kevadet peetakse muru külvamiseks kõige soodsamaks ajaks, õige aeg jääb tavaliselt aprilli keskpaika – mai algusesse. Et seemned saaksid idaneda, peab muld olema piisavalt soe, temperatuur võiks olla 10-12 kraadi. Sügis sobib samuti muru külvamiseks, soovitatav on teha seda augusti keskpaigast septembri alguseni. Sügiskülvi tingimustes kasvab vähem umbrohtu, mis omakorda muudab muru hooldamise lihtsamaks.
Kui koht on valmis, külvatakse muruseemned, jaotades need ühtlaselt üle maapinna. Pärast külvi võib seemned reha või kerge rulliga õrnalt mulda suruda. Pinnast tuleb hoolikalt kasta, et tagada seemnete idanemiseks optimaalsed tingimused. Tärganud muru on vaja ka esimestel nädalatel regulaarselt kasta Kui muru on kasvanud 7–10 cm pikkuseks, võib teha esimese lõike, eemaldades mitte rohkem kui kolmandiku taimede kõrgusest.
Muru hooldamine on selle kiireks kasvuks ja kauni vaate säilimiseks oluline. Muru ideaalses seisukorras hoidmise peamised võtted on kastmine, niitmine, väetamine, umbrohu- ja kahjuritõrje. Kastmine säilitab mulla optimaalse niiskuse kuumal ja kuival ajal. Parim on seda teha hommikul või õhtul, kui aurustumine on minimaalne. Muru õigele kõrgusele niitmine – korraga mitte rohkem kui kolmandik selle kõrgusest – soodustab taimede ühtlast arengut ja hoiab ära paksenemise. Väetada, samuti pH taset reguleerida võiks vastavalt vajadusele. Umbrohu ja kahjurite mehaaniline eemaldamine, herbitsiidide või bioloogiliste tõrjemeetodite kasutamine sõltub konkreetsest olukorrast ja kasvataja eelistustest.
Kommentaarid