Tubli kinnisvaramaakler peab teadma rohkem kui arendaja, ostja ja müüja kokku, ütles intervjuus Arco Vara kinnisvarabüroode uus juht Maia Daljajev.
Arco Vara juhatuse esimees Tarmo Sild vahetab välja Arco Real Estate'i juhi. Veeburarist hakkab Arco tütarfirmat juhtima Mart Saa asemel ettevõtte senine Tallinna elamispindade osakonna juhataja Maia Daljajev.
Kaubamärgi Arco Real Estate all tegutsevad Arco Vara kinnisvarabürood üle Eesti. Maia Daljajev nimetab end ettevõtte patrioodiks, kes on firmas töötanud peaaegu kümme aastat. Edasiviivaks jõuks on talle meeldivad kliendid ning pidevalt arenev keskkond.
Kas ametikõrgendus tuli ootamatult ning üllatusena?
Olen Arco Varas kaua töötanud, peaaegu kümme aastat ning olen Arco Vara patrioot. Öeldakse, et õiged asjad juhtuvad õigel ajal ja see ettepanek tuli õigel ajal.
Seega olete karjääriredelil kogu aeg ülespoole roninud?
Tuleb nii välja küll.
Praegu on maaklerite turul suhteliselt tihe konkurents. Kuidas te seda olukorda hindate?
Konkurents on alati tihe olnud. Eelarvamused, mida maakleritöö tähendab ja reaalne tööelu, on väga erinevad. Inimene, kes vaatab väljastpoolt kinnisvaravaldkonda, arvab et kinnisvaramaakler tegeleb ainult raha vastuvõtmisega. Need, kes on meie valdkonnas kaua töötanud, teavad, et tegemist on psüühiliselt küllaltki pingelise tööga.
Seega vähesed saavad selle tööga hakkama ja jäävad sellesse ametisse püsima?
Arvan, et see on nagu iga tööga. Maaklereid, kes on 20 aastat kinnisvaraturul tegutsenud, on üsna vähe. Paljud on rajanud ka enda kinnisvaraarendus- või vahendusettevõtte. Seltskond ei ole suur, pigem on suur seltskond, kes meie valdkonnas kätt proovib. Tänasel turul alustada on maakleritel üsna raske.
Kui teistes sektorites räägitakse, et on raske leida spetsialisti, siis kuidas on maakleritööga, kas see on kergesti õpitav ja õpetatav töö?
Oleneb inimesest. Meie ju tegeleme teenindamisega ja see on alati seotud empaatiavõimega: suhtlemisoskus, särasilmselt seda tööd teha, isegi kui on juhtunud ebameeldivusi. Isiklik kontakt ja lähenemine, avatud suhtlemine ja aus läbirääkimine on selle töö puhul üliolulised.
Kas turgu ka solgitakse? Ikka. Meiegi oleme avastanud, et mõni maakleriks kandideerija on musta minevikuga. Kuna seadustega ei ole see valdkond konkreetselt reguleeritud, võib iga soovija end maakleriks nimetada. Tegelikkuses peab tubli maakler teadma rohkem kui kinnisvara arendaja, ostja ja müüja kokku, sest maaklerilt oodatakse kinnisvaraturu tundmist, meisterlikku läbirääkimisoskust ka keeruliste juhtumite puhul ausat info edastamist .
Kas neid seadusi võiks siis rohkem olla, mis reguleeriks maakleri profiili ja teadmised?
Kinnisvaravahendust peab kindlasti seadustega rohkem reguleerima, et kaoks olukord, kus igaüks võib ennast kinnisvaramaakleriks nimetada. See annaks ka kogu valdkonnale usaldusväärsust juurde. Nii nagu arstil, juristil, õpetajal peab olema kvalifikatsioon ja seda kinnitav dokument.
Loe täispikka lugu Äripäevast
Kommentaarid