Tarmo Sild, Arco Vara AS juhataja kommentaar:
Ehitusturg toimib osaliselt ühendatud anumate põhimõttel. Kui suurtellija – avalik sektor – ära langeb, püüab üks osa ehitajaid ja projekteerijad kindlasti Eestist välja minna. Suutlikud firmad leiavad oma tööjõule ja tehnikale rakendust ka Eesti lähinaabrite juures ning püüavad jääda oma liistude juurde.
Teine osa suunab oma pilgud Eesti teistesse ehitussektoritesse, kaasa arvatud elamuehitusse, ja tõesti, pakkumine võib ületada nõudlust. Küsimus on selles, kas tegemist on võrreldavate pakkumishindadega, kas kvaliteetse elamu ehitajaid on üleöö juurde tekkinud ja kas tellija tahab lasta oma maja ehitada kogemusega proffidel või „teise valiku" ehitusrände esindajatel.
Ehitustegevuse litsents on üldjuhul mõlemal, aga kahtlen, kas torusid või maanteid rajanud ettevõtetel on samaväärne oskus projekteerida ning ehitada elamuid. Mõju kinnisvarahindadele sõltub alati mitmest muutujast, millest osa on tundmatud. Kui lähtuda lihtsustatud loogikast, et Euroopa Liidu (EL) rahastus viis Eestis nõudluse ehitustööde ja materjalide järele üles ning sellega tõusid kõik ehitushinnad, uue kinnisvara hinnad ja järelturu hinnad, siis EL-i rahastuse langus võiks uue kinnisvara hinnad ja sealt edasi ka järelturu hinnataseme allapoole tuua. Aga teiselt poolt tuleb arvestada, et uusarendus laenas ennast enne majanduskriisi pildituks ja seejärel lakkas kriisi ajal mõneks ajaks. Uute pindade pakkumisse tekkis tühik.
Nüüd tõttavad paljud arendajad seda tühikut täitma ja nõudlus ehitajate järele võib uuesti ületada pakkumist. Kui me praegu millestki ei õpi, oleme peagi tagasi seal, kust alustasime. Kokkuvõttes ei pruugi me ehitushindade ja kinnisvara hinnalangust näha. EL-i rahapatakas võib tekitada tormi veeklaasis mõlemal juhul, nii siis, kui seda peale kallatakse, kui ka siis, kui enam peale ei kallata.
Kommentaarid