Esimene küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Koondasime Teie saadetud küsimused kokku ning leidsime neile ka vastused.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on Notaritasud.
Tere, olen üliõpilane Tallinnast. Hetkel olen elanud ühikas kuid tahaksin tuleva aasta sügisel omaette minna elama üürikorterisse aga hinnad on väga krõbedad praegu üksi elamiseks. Kas lähitulevikus on silmapiiril mingitki hinnalangust?
Näeme lähiajal, et üürihindade kasv jätkab elamispindade üldise kallinemisega kasvamist suhteliselt samas tempos (sõltuvalt korteri olemusest valdavalt 3 - 6% vahemikus). Üürihindade kasv püsib kiirem just väiksematoaliste korterite osas.
Mihkel Eliste │ Kutseline hindaja / Kinnisvaraanalüütik
Mis on korteri üürimisel kõige suuremad ohumärgid millele peaksin tähelepanu pöörama?
Korteri üürimisel on oluline endale selgeks teha, millised on korteri üürimisega kaasnevad igakuised rahalised kohustused. Kui igakuine üürisumma on pakkumiste juures harilikult väljatoodud, siis erinevad lisakulud on iga korteri puhul küllaltki individuaalsed. Selleks, et lisakulude näol ei tekiks liigseid üllatusi, oleks mõistlik paluda üürileandjalt näidiseks varasemaid kommunaalarveid. Siinkohal oleks kindlasti oluline tutvuda just talviste arvetega, sest reeglina mängib kommunaalkulude juures kõige suuremat rolli küte. Sellest tulenevalt on mõistlik endale selgeks teha ka, millised on korteris olevad kütteallikad. Kui üldiselt on kortermajades laialt levinud erinevad keskküttesüsteemid, siis paljudes vanemates puitmajades võib endiselt kohata ka ahju- ja elektrikütte lahendusi. Viimaste puhul sõltuvad kulud otseselt tarbimisest ning näiteks elektrikütte puhul võivad igakuiseid küttearved moodustada olulise osa kogu kuludest. Ohumärgiks võib lugeda ka tihedat üürnike vahetust. Siinkohal oleks mõistlik küsida kui kaua eelmine üürnik korteris elas ja mis põhjusel ta sealt lahkuda otsustas. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tasuks üürileandjalt täpsustada infot ka naabrite kohta.
Märt Roos │ Kutseline Maakler
Ma tahaksin oma üürikorterit ajutiselt müüki panna, kaua ma pean andma ette teada üürnikule, et ta välja koliks ja mis ma siis teen või kelle juurde pöördun kui ta keeldub välja kolimast?
Üürilepingut on võimalik sõlmida tähtajalisena või tähtajatuna. Tähtajalist lepingut ei ole võimalik korraliselt üles öelda ning selle puhul eeldatakse, et leping kehtib kuni üürilepingus määratud tähtaja lõpuni. Küll on tähtajalist lepingut võimalik üles öelda erakorraliselt, kui selleks on mõjuv põhjus. Erakorraliselt lepingu ülesütlemise põhjused on toodu välja võlaõigusseaduses. Tähtajalise lepingu puhul võib kumbki osapool üürilepingu üles öelda teavitades sellest kirjalikult vähemalt kolm kuud ette. Juhul kui üürnik siiski eirab saadud teavitust ning keeldub korterit vabastamast, on mõistlik olukorda konsulteerida juristiga. Parim viis sellise olukorra lahendamiseks on saavutada kohtuväline kokkulepe, kuid üldiselt on tegemist tsiviilvaidlusega ning halvimal juhul tuleb oma probleemiga pöörduda kohtu poole.
Märt Roos │ Kutseline Maakler
Olen proovinud leida Paidesse üürikorterit aga juba mitu kuud pole üldse valikut kinnisvaraportaalidesse tulnud, oskate öelda miks nii või kust äkki veel otsida?
Näen põhjusena seda, miks portaalidest ei leiagi ega tasugi lootma jääda: nr 1 põhjus on sotsiaalmeedia ehk Facebook, kus on olemas väga hästi toimiv grupp "Kinnisvara Järvamaal - üürida/müüa". Kus tegelikult toimub üürituru osas just põhikuulutamine, kuna see on praktiliselt tasuta ning minutitega leitakse üüriline ilma üürisumma üle vaidlemata. Paljud kohalikud kasutavadki seda võimalust kuulutamiseks. Kirjutasin ka mõnda aega tagasi artikli sellel teemal mida soovitan lugeda: https://jarvateataja.postimees.ee/6744441/jarvamaa-uuriturukriisil-ei-paista-loppu
Marilyn Jürioja │ Maakler
Kommentaarid