Kinnisvara hindamisteenust tellivad peamiselt inimesed, kes soovivad kasutada vara pangalaenu tagatiseks, kirjutab Arco Vara hindaja Sander Lillo.
Kinnisvara hindamine on korteri, üksikelamu, põllumaa ja teiste varade turuväärtuse leidmine. Lihtsustatult on turuväärtus hinnangul põhinev summa, millega peaks olema võimalik peale kõikidele nõuetele vastavat müügitegevust teha müüja ja ostja vahel sõltumatu müügitehing. Turuväärtuse hindamiseks koostatakse üldjuhul eksperthinnang. Võimalik on ka ekspertarvamuse koostamine, kuid tegemist on vabamas vormis hindamisaruandega, mis ei sobi esitamiseks krediidiasutusele, hüvitusväärtuse hindamiseks ja/või esitamiseks kohtule. Ehitatavale majale koostatakse esialgu eksperthinnang ning ehituse edenedes on võimalik aasta jooksul võimalik koostada lisahinnanguid (teenustasu soodsam kui eksperthinnangul).
Kinnisvara hindamist tellitakse peamiselt laenu võtmiseks – pank soovib enne laenuotsuse tegemist teada, mis on tagatiseks mineva vara turuväärtus. Hindamist teostatakse ka raamatupidamiseks, varalistes vaidlustes kohtule esitamiseks (näiteks ühisomandi või kaasomandi jagamine) või investeerimisotsuste tegemiseks. Kuna klientide jaoks on reaalselt toimunud müügitehingute info kättesaamine piiratud, siis tellitakse kinnisvara hindajatelt eksperthinnanguid ka kinnistu võimaliku müügihinna määratlemiseks. Maa-ameti kinnisvara hinnastatistika rakenduses saab igaüks teha küll toimunud tehingute kohta üldisi päringuid, kuid selle põhjal ei ole üldjuhul võimalik määrata oma kinnistule turuväärtust (puudub info tehinguobjektide seisukordade, tehnosüsteemide, täpse hoonestuse ja hoonete pindalade jms kohta). Seega kui on soov saada teada, kui palju on Sinu kinnisvara väärt, tasub pöörduda kinnisvara hindaja poole.
Kinnisvara turuväärtust mõjutavad tegurid
Kinnistu turuväärtust mõjutavad mitmed tegurid, kuid peamiseks on siiski asukoht (asukoht keskuses, kaugus tõmbekeskustest, kauplustest, koolidest ja lasteaedadest, naabrus, ühistranspordivõimalused, veekogude lähedus, juurdepääs, müra tase). Korterite puhul on olulisteks teguriteks lisaks asukohale ka eluruumi pindala, ruumiplaneering, korteri ja hoone seisukord, hoone konstruktsioon ja ka soojavarustuse liik. Elamute osas on lisaks eelnevalt nimetatule on oluline roll ka krundi suurusel, abihoonete olemasolul ja seisukorral.
Hindaja vajab õiget infot
Hindamistoimingut tehes peab hindaja saama omanikult või tellijalt kogu objekti kohta tõele vastava ja võimalikult täpse info. Peaksite olema informeeritud, et objekti ülevaatuse käigus fotografeerib hindaja maa-ala, kõik hooned ja ruumid. Ülevaatuse käigus peaks hindajale võimaldama ligipääsu kõikidesse kinnistul asuvatesse hoonetesse ja ruumidesse, samuti oleks vajalik ette näidata kõik rajatised. Korteri peab hindajal üle vaatama kõik ruumid, sealhulgas ka asju täis panipaigad või koristamata toad. Elamute hindamisel peaks hindajale olema võimaldatud juurdepääs ka elamu keldrikorrusele ja pööningule. Kõrvalhoonete olemasolu korral peab hindaja ka nende ehitiste ruumid üle vaatama.
Kui palju kinnisvara hindamine maksab?
Üldistatult koosneb hindamine tellimuse saamisest ja lähteülesande määratlemisest, andmete kogumisest ja analüüsist, hindamismeetodi rakendamisest ja hindamistulemuse esitamist tellijale. Hindamistulemus esitatakse tellijale hindamisaruandena – korteri eksperthinnang on üldjuhul 30 – 35 ja elamu eksperthinnang 30 – 40 lehekülge.
Kinnisvara hindamine on aeganõudev protsess ja seda viivad läbi erialase ettevalmistusega spetsialistid. Hindamise teenustasud jäävad Jõgeva maakonnas korteri puhul tavaliselt vahemikku 150-200 eurot ja maja korral 250-300 eurot. Hoonestamata elamumaade ja maatulundusmaade hindamise tasu on algab 200 eurost. Täpsed teenuste hinnad sõltuvad hinnatava vara asukohast ja olemusest ning seetõttu tasub alati küsida hinnapakkumist juba otse hindajalt.
Kommentaarid