Septembriga algab koolilastel taas kooliaeg ning aiandushuvilistel kibekiire aia- ja metsasaaduste hoidistamise aeg. Augustis ja ka veel septembris annavad kasvuhoone ja aiamaa ohtralt tomateid, kurke, erinevaid kõrvitsalisi ning loomulikult õunu ja muid puuvilju.
Sügisel tänavatel jalutades näeb ikka ja jälle tänava äärde tõstetud kastikesi, kus pakutakse möödujatele tasuta õunu. Kindlasti tasub lisaks õunte tasuta ärajagamisele teha ise õunamahla. Õnneks pole tänapäeval enam vaja omada ei purustit ega mahlapressi, kuna turul on palju teenusepakkujaid, kes hea meelega purustavad teie õunad ja pressivad teile toormahla valmis. Et mahla oleks hea talvel keldrist võtta, tuleb see kindlasti enne läbi kuumutada.
Lisaks mahlale tasub keeta õuntest moosi. Jagan teiega heal meelel üht internetist leitud uudset õunamoosi retsepti, mille olen ise järele proovinud.
Moosi valmistamiseks sobivad kõige enam valged klaarid.
Vaja läheb:
- 1 kg õunu (valgeid klaare)
- 0,5 dl vett
- 400 g suhkrut
Valmistamine:
Puhasta ja tükelda õunad, ära koori. Pane õunatükid koos 200 g suhkruga potti, sega läbi ja lase pool tundi seista.
Sega õunad veelkord läbi ja lisa vesi, et vältida põhjakõrbemist. Keeda umbes 20–30 minutit, kuni õunad on pehmed.
Valmista sügaval paksupõhjalisel pannil või potis karamell. Selleks vala pannile 200 g suhkrut ja kuumuta see pruuniks. Ettevaatust – sulanud suhkur on ülikuum!
Vala kuum karamellisegu kohe juba valmis, kuid veel keeva õunamoosi hulka ning sega hoolikalt läbi.
Pane valmis moos kuumalt purki ning hoiusta seda jahedas ja hämaras!
Septembris võib kasvuhoonest korjata veel ka tomateid. Järgmiseks jagan teiega koduse ketšupi retsepti, mille olen samuti ise järele proovinud.
Vaja läheb:
- 1,2 kg tomateid
- 1 punane sibul
- 40 g suhkrut (fariinsuhkrut)
- 1 tl soola
- 5 sl õunasiidriäädikat
- paar värsket ürdioksa (näiteks estragoni või punet)
Ürdikotikese sisu:
- 10 pipratera
- 1 tl kuhjaga sinepiseemneid
- 1 kaneelipulk
- 1 muskaatpähkel
- 3-4 loorberilehte
- 0,5 tl nelki
Valmistamine:
Lõika tomatid neljaks, viiluta sibul ning pista need potti. Lisa suhkur, sool, äädikas ja ürdioksad. Seejärel valmista ürdikotike: pane kõik ürdid marli sisse, voldi marlist kotike ja seo pealt niidiga kinni. Kui kotike valmis, lisa ka see potti.
Lase segul suurel kuumusel podisema hakata. Kui segu on podisema hakanud, alanda kohe kuumust ja lase segul vaiksel tulel veel umbes tund aega podiseda. Sega aeg-ajalt! Eemalda ürdikotike ja püreesta tomatimass saumikseriga. Maitsesta lõplikult ning kalla ettevalmistatud pudelitesse või purkidesse.
Pea meeles, et juba avatud pudelis ei säili ketšup nii kaua kui poeketšup! Kinniselt säilib kodune ketšup umbes 6 kuud.
Kodus hoidiste valmistamine on küll aeganõudev, kuid lõpptulemus on seda väärt!
Kommentaarid