Väga populaarseteks teemadeks on saanud ringmajandus ja ringdisain – kuidas teha vanast uus ning olla jätkusuutlikum ja vastutustundlikum tarbija? Kinnisvaravaldkonnas on see põhimõte ammu tuttav: kui inimesel tekib soov oma senisest kodust uude kolida, siis ta ei viska vana kodu prügikasti, vaid kasutab seda maksimaalselt, et paremuse poole edasi liikuda.
Minu poole pöördus kunagine koolikaaslane Harri. Ta on kahe lapse isa ja abielus oma elu armastusega Elisega. Veel paar huvitavat fakti Harri kohta: talle meeldib programmeerida, ta on ristitud (käisin oma silmaga seda tunnistamas) ja olen kindel, et ta võidaks mind halastamatult malemängus. Harri pöördus mu poole augusti lõpus ja palus mu abi nende Kalamaja korteri müümisel. Saime korteris kokku, hinnastasime, arutasime, mis töid võiks enne pildistamist teha, ja leppisime kokku koostöötingimustes. Läks mööda mõni nädal ja juba oligi korter üsna väikese eelarve ja mõne higitilgaga saanud uue kuue ning valmis pildistamiseks. Fotograaf Kristo Parksepp tegi suurepärased pildid ja panime korteri müüki. Harri sõnul andis põhjalik eeltöö ja koristus hea vundamendi selleks, et kodu oleks esitlusteks valmis, kuigi lapseootel abikaasa ja pisipojaga koos seda teha ei olnud päris jalutuskäik pargis.
Paralleelselt olin Harrile ja Elisele abiks uue kodu otsimisega, sest nende soov oli jõuluajal kingitused kuuse alla panna uues kodus, mitte ise kuuse all elada. Põrgatasime omavahel paari kuulutust ja leidsime ühe, mis oli väärt vaatamist. Tegemist oli ligi 200-ruutmeetrise eramuga Muugas. See oli esimene maja, millega tutvusime, ning Harri ja Elise tundsid kohe, et see ongi see õige. Aitasin veidi maja dokumentatsiooniprobleeme lahendada (garaaž oli ehitisregistrisse kandmata) ja tingisin 10 000 € hinnast alla, et ostuhind klapiks nende laenuvõimekuse ja korteri müügist saadud tuluga. Ainus probleem oli see, et nende korter oli veel müümata. Nii tekib müüjal väga keeruline olukord, kus vaja on kindlust uue kodu ostmiseks samal ajal, kui kogu edasiliikumise katalüsaator on senise kodu müük. Selleks palgataksegi professionaal, kes aitab kogu seda olukorda organiseerida ja hallata kõiki „liikuvaid osakesi“, mis kinnisvara ostmisel ja müümisel tekivad.
Korteris toimus kokku kuus esitlust ja ca poole kuuga oli ostuhuviline leitud. Kusjuures tegemist oli ostjaga, kes objekti esitlusel tundus korteri suhtes olevat kõige kriitilisem ja kes käis teist korda korteriga tutvumas koos ehituseksperdiga. Hästi hinnastatud ja aktiivselt turundatud objekt on see, mis praegusel turul müüb. See kindlus andis Harrile ja Elisele tõuke sõlmida oma tulevase kodu kohta võlaõiguslik leping. See on notariaalne eelleping, kus lepitakse kokku kõikides tingimustes, kaasa arvatud kuupäev, millal allkirjastatakse lõplik ostu-müügileping. Sõlmisime Kungla tänava korteri ostjaga identsetel tingimustel võlaõigusliku lepingu ning see tagas Harrile kindluse, et kui tema korteri müügiga peaks midagi ootamatut juhtuma, siis on võimalik katta maja võlaõigusliku lepingu rikkumise eest tulenevad trahvid.
Õnneks keegi ühtegi trahvi maksma ei pidanud: jõudsime novembri keskpaigas teha nii korteri kui ka eramu kohta asjaõiguslepingu ehk lõpliku ostu-müügilepingu. Miks novembri keskpaik nii oluline oli? Ikka selleks, et jõuluks saaksid kõik omale uue kodu! Meil oli kokkulepe, et eramu vabastamine ja võtmete üleandmine toimub 30 päeva pärast asjaõiguslepingu sõlmimist.
Selliseid lugusid on veel kümneid, aga Harri ja Elise loo muutis eriliseks see, et mul oli väga konkreetne eesmärk silme ees – aidata täituda nende soovil veeta selle aasta jõulud oma uues kodus. Jõulud ongi aeg, kus sünnivad imed ja soovid täituvad. Ma ei hakka punases mantlis ja kingikotiga sinu korstnast alla tulema, küll aga on minu kireks aidata inimestel nende kinnisvarasoovid täita. Aitan sindki rõõmuga!
Soovin kõigile selle artikli lugejatele tähendusrikkaid jõule oma lähedaste keskel ja südamesse sama palju soojust, nagu tekitas mulle Harri ja Elise teenindamine!
Kommentaarid