Uus ehitusseadustik lubab väikesemahulisi ehitustöid teatud juhtudel ka ilma ehitusloa menetluseta, ent tingimused tuleb endale täpselt selgeks teha.
AUTOR: EVELIN KANTER , JURIIDILISE OSAKONNA JUHT, ARCO VARA AS (Lugu ilmunud OÜ Meediapilt ajakirjas Remondi ja Ehita, vt www.meediapilt.ee)
Alates 01.07.2015 kehtiv uus regulatsioon (uus planeerimisseadus, ehitusseadustik ja ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadus) annab võimaluse teatud juhtudel ehitada ilma keerulist ja aega nõudvat ehitusloa taotlemise menetlust läbimata. Juhul, kui tegemist on kuni 20 m2 ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 meetri kõrguse elamu või selle teenindamiseks vajaliku hoonega, on lubatud ilma kohalikku omavalitsust kaasamata püstitamine/rajamine, ümberehitamine, laiendamine kuni 33%, laiendamine üle 33%, osa asendamine samaväärsega ja lammutamine. Seega puuduvad kohustused kohaliku omavalitsuse ees seoses eelkirjeldatud tegevustega.
Omavalitsuste oluline roll
Oluline on arvestada, et uus regulatsioon ei sisalda endas definitsiooni elamu teenindamiseks vajaliku hoone kohta, mis tähendab, et erinevates kohalikes omavalitsustes ei pruugita samamoodi sellise hoone olemust tõlgendada. Arvestades, et eelnevalt kirjeldatud õigus puudutab üksnes hooneid, mille ehitisealune pind on kuni 20 m2, ei puuduta see enamjaolt alalist elukohta. Seetõttu pakub ilmselt suuremat huvi õigus laiendada kuni 33% ulatuses sellist hoonet, mille ehitisealune pind on 20 kuni 60 m2 ja kõrgus kuni 5 meetrit, aga seda siiski ainult elamu või selle teenindamiseks vajaliku hoone puhul.
Mitteelamule selline regulatsioon ei laiene. Seega, kui on soov laiendada kodu, mis mahub nimetatud parameetritesse, kaasneb ehitamisega vaid kohustus esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis. Ehitusteatise vormi vaadates ei ole tarvidust kohe kohkuda, kõikide lünkade täitmine ei ole alati kohustuslik. Nii on see ka eelkirjeldatud laiendamise puhul. Näiteks ei ole tarvidust esitada ehitusprojektiga seotud andmeid, sest kuni 33% ulatuses elamu laiendamise korral ei ole ehitusprojekt kohustuslik.
Olulised tähtajad
Vastavalt ehitusseadustikule võib ehitusteatise esitamise kohustuse puhul asuda ehitama juhul, kui ehitusteatise esitamisest on möödunud 10 päeva ja selle aja jooksul ei ole kohalik omavalitsus esitanud täiendavaid nõudmisi. Samas juhul, kui kohalik omavalitsus soovib teostada kontrolli või palub täiendavat informatsiooni, muutub 10 päeva automaatselt 30-ks päevaks ning siis tulevad mängu ka alused, millele tuginedes on võimalik keelduda ehitamise lubamisest, nagu ehitusloa menetluse puhul.
LISALUGU:
Kohalik omavalitsus arvestab ehitisregistriga
Enne maja laiendamisega alustamist ja kindlasti enne ehitusteatise esitamist tuleks üle kontrollida, millised andmed on kajastatud ehitisregistris.Ehitisregistri andmed on nimelt alates 01.04.2016 omandanud õigusliku tähenduse ja neile saab tugineda. See tähendab, et hoone laienduse mahu väljaarvestamisel võtab kohaliku omavalitsuse ametnik ette ehitisregistri andmed vastava hoone kohta.
Selleks, et mitte saada ebameeldiva üllatuse osaliseks, tuleks vaadata üle ehitisregistri andmed, kahtluse korral teostada vajalikud mõõdistused, esitada korrektsed andmed ehitisregistrisse ning kindlasti kontrollida, et õiged andmed on registris enne ehitusteatise esitamist, sest vastasel juhul võib tekkida kahetsusväärne olukord, kus tekib vaidlus lubatava laienduse mahu üle. Kuna kohalikul omavalitsusel on alati õigus kontrollida esitatavate andmete korrektsust, on soovitatav kindlasti suhelda asjaga kursis oleva ametnikuga, kes saab avaldada täiendavat informatsiooni.
Andmete registrisse kandmise korral ja nende alusel mahu välja arvutamisel võib olla kindel, et lähteandmed on kohalikul omavalitsusel ja ehitusteatise esitajal olnud samad ning korrektse arvutuse teostamisel peaks see tagama ühe võimaliku vaidlusmomendi likvideerimise. Kindlasti ei ole kohalikel omavalitsustel eesmärgipärast kavatsus takistada inimestel põhjendamatult väiksemate ehituste teostamist, kuid tasub arvestada, et neil on oma valitsemisalal diskretsiooniõigus ning alati ei ole garanteeritud, et kõik läheb nii nagu esialgu planeeritud.
Kavandades oma kodu laiendamist, tuleks hoolikalt kõik sammud läbi mõelda, esitada kindlasti korrektsed ja nõuetekohased andmed ning võimalusel suhelda vastutava ametnikuga, et oleks tagatud efektiivne informatsiooni liikumine ning lisaküsimused saaksid juba eos vastatud.
Kommentaarid