Kui soetad eluaseme plaaniga jääda sinna pikemaks elama, siis tuleb valikut tehes vaadata lähitulevikust kaugemale: arvestada võimalike elumuutuste, kinnisvaraturul ja piirkonnas toimuvate muutuste, kodu investeeringuvajaduse ja palju muuga.
Kinnisvara ostes lähtutakse sageli hetkeolukorrast: kui palju on peres liikmeid, kus asuvad töökohad, kas lasteaia või kooli lähedus on oluline. Töökoht ja pere suurus ei pruugi aga viie aasta jooksul samaks jääda, seepärast tasub võimalikud muutused juba enne kinnisvara soetamist läbi mõelda.
Kui peres veel lapsi ei ole ja väike elamispind on praegu igati praktiline, peaks tulevikukodus olema mugav elada ka suurema perega. Kas olete pere kasvades valmis uut kinnisvara otsima või peaks ostetav vara juba nüüd suurema pere vajadustele vastama?
Olukord võib olla ka vastupidine: praegu on pere suur, aga lähiaastatel on lapsed kodust lahkumas. Siis saab ehk lühiajaliselt hakkama ka kitsamates oludes ja peagi on ruumi taas piisavalt.
Kinnisvara soetades tuleb kindlasti mõelda ka igapäevaelu logistikale. Kui lapsed käivad lasteaias, siis tulevikku silmas pidades peab läbi mõtlema ka selle, millises koolis nad õppima hakkavad. Logistika võib osutuda keeruliseks, kui üks laps käib lasteaias ja teine asub õppima kaugemale kooli ning vanemate töökohad jäävad hoopis teise suunda. Kui võimalikud variandid varem läbi mõelda, aitab see vältida liigseid kulusid ja aja raiskamist.
Arvestama peab ka oma elustiiliga. Kui töö eeldab palju reisimist, on oluline, et kõik toimiks ka teie eemal olles. Milline peaks sel juhul olema küttesüsteem? Kui teid kodus pole, kes kannab siis teie kinnisvara eest hoolt: kes niidab maja ümber muru, kes lükkab lund?
Korterit ostes tasub mõelda ka sellele, mitmendal korrusel see võiks asuda ja kas majas on lift, sest mingil ajahetkel võib selle puudumine tekitada lisaraskusi. Kas korterelamus on panipaigad, kus hoida lapsevankrit, jalgrattaid, laste kelke ja suuski?
Kodu ostes tuleb loomulikult tähelepanu pöörata ka soetatava kinnisvara seisukorrale ja sellele, kui suuri investeeringuid elamu või korter tulevikus vajab. Kas elamu on soojustatud, katus ja aknad vahetatud, milline on seinte ja põrandate soojustus, kütmiskulud? Kas korteriühistul on renoveerimistöid plaanis, kas nende jaoks kogutakse raha?
Kindlasti tuleb uurida ka piirkonna tulevikuplaane. Kuidas areneb infrastruktuur, kuhu rajatakse uusi teid, ehitatakse uusi hooneid? Kui tegemist on uusarenduskvartaliga, siis kuidas muutub praegu aknast avanev vaade? Kas lastel on tulevikus seal hea elada või tasuks soetada kodu piirkonda, kus on rohkem rohelust, puhtam õhk, ohutum koolitee?
Pikemas perspektiivis tasub mõelda ka kinnisvaraturu trendidele. Kui tulevikus on vaja kolida ja oma kodu müüa, siis millise kinnisvara väärtus kasvab ajas ja millisel kahaneb. Millised piirkonnad muutuvad nõutumaks ja milliste populaarsus väheneb.
Ka oma kodu interjööri luues võiks mõelda hetkemeeleoludest kaugemale ning eelistada klassikalisi ajatuid valikuid. Kindlasti tasub investeerida kõrge kvaliteediga naturaalsetesse materjalidesse, mis näevad head välja ka pärast aastatepikkust kasutamist ega vaja niipea väljavahetamist. Suurtel pindadel võiks eelistada heledaid toone, mustreid ja värve saab lisada kergesti asendatavate esemetega, näiteks diivanipatjade, seinapiltide, kardinatega.
Kinnisvaraturg pakub väga laia valikut. Omale kinnisvara ostes tuleb esmalt jälgida sisetunnet – selle õige koha tunneb tavaliselt ära. Siis peaks läbi kaaluma praktilised argumendid ja seda kaugemale tulevikku vaadates – juhul kui soovite oma koju elama jääda pikemaks ajaks.
Karin Rajasoo, kinnisvaramaakler
Kommentaarid