Pool aastat tagasi endale maja ostes jäid mulle kohe silma maja akende ees kasvavad puud, mis varjasid palju valgust. Ilmselt on paljudel meist tekkinud sama küsimus: kas oma krundilt puu eemaldamiseks on vaja luba või võib selle lihtsalt maha saagida?
Seda, kas kõrghaljastuse mahavõtmiseks on vaja luba või ei, tuleks uurida kohalikust omavalitsusest. Internetist uurides leidsin, et üldiselt siiski on vaja luba puu mahavõtmiseks, kui tüve läbimõõt 130 sentimeetri kõrguselt maapinnast on rohkem kui 8 cm. Viljapuu mahasaagimiseks aga luba vaja ei lähe.
Soovitatakse kaaluda ka puu hoolduslõikust, mis võimaldab valguse varjamise probleemi lahendada ning lõpuks võib selguda, et polegi vaja puud maha võtta.
Tallinnas tuleb raieloa saamiseks täita taotlus ja saata see kas meili või posti teel linnavalitsusele, selle põhjal väljastatakse vastavad load. Tartus, Pärnus ja teistes linnades leiab raieloa avalduse vormi linna koduleheküljelt. See tuleb ära täita ja saata linnavalitsusele kas meili või postiga või hoopis ise kohale viia.
Kui puu asub kahe kinnistu piiril, siis on raieloa saamiseks vaja esitada ka naabri kirjalik nõusolek.
Mina elan Viimsi vallas ning uurisin omavalitsusest, kuidas peaksin tegutsema, et saada raieluba. Soov on maha võtta suur mänd ning selle kõrval kasvav elupuu, mis varjavad ära suure hulga valgusest, mis võiks mu elutuppa paista. Selgus, et pean esitama Viimsi vallavalitsusele raieloa taotluse.
Lisaks omaniku andmetele on taotluses vaja ära märkida:
- millise puuga on tegemist
- tüve diameeter
- puu seisukord
- koopia maa omandiõigust tõendavast dokumendist ja katastriüksuse eksplikatsioonist
- kehtestatud detailplaneeringu olemasolul tuleb esitada detailplaneeringuga määratud haljastustingimused ning detailplaneeringu põhijoonis
Raieloa väljastaja vaatab 15 tööpäeva jooksul alates taotluse saamise kuupäevast taotluse läbi, kontrollib esitatud dokumentatsiooni õigsust ning teeb otsuse taotluse edasiseks menetlemiseks või selle mitterahuldamiseks. Peale seda teostatakse koos omanikuga raieala ülevaatus. Seejärel teeb raieloa väljastaja otsuse.
Mulle oli uudiseks see, et raieloa saamiseks tuleb tasuda ka teenustasu. Mida suurem tüve diameeter, seda suurem on ka teenustasu. Teenustasu ei võeta, kui tegu on haige, murdunud või varisemisohus puuga.
Kui raieluba käes, siis tuleb raie teostada ühe kalendriaasta jooksul, muidu kaotab luba kehtivuse.
Nüüd esitan ka ise raieloa saamiseks taotluse ja vaatame, kuidas läheb!
Kommentaarid