Kellele meist ei meeldiks puhas kodu? Soovime elada puhtas elukeskkonnas, mõni isegi steriilses, ja seda eriti praegu, mil puhtus meie ümber on muutunud eluliselt vajalikuks. Kas aga kõigist kokku ostetud töö- ja puhastusvahenditest on ikka kasu või osutub mõni neist hoopis kahjulikuks?
Koduste majapidamistööde tegemine, korra ja puhtuse tagamine on mahukas ettevõtmine, mis vajab abijõudu ja lisaenergiat. Oma tööd kergendada püüdes ostame kokku tänapäevaseid elektroonilisi ja mehaanilisi vidinaid ning keemilisi puhastusvahendeid. On märgatud, et mõnikord osutuvad need majapidamistöödes mitte ainult kasututeks, vaid isegi kahjulikeks. Põrandamopp, tolmuimeja ja nõudepesumasin, mis välja mõeldud majapidamistööde hõlbustamiseks, on meie kodudes asendamatud abilised. Kuid mitte kõigist kodumasinatest pole kasu. Nii mõnigi neist on raske ja tülikas ning kulutab liiga palju energiat ja seega ka meie raha. Toon välja viis sellist „abilist“, mis on küll mõeldud meie kodu puhtana hoidmiseks, kuid mille kasutegur on tegelikult küsitav.
Tolmupürst
Tolmupürst või tolmuhari, kuidas me teda ka ei kutsuks, ei kogu tolmu, vaid tõstab seda õhku. Mingi osa tolmust jääb tõesti harja külge, kuid üsna suur osa sellest kukub tagasi oma kohale – ja seda ühtlase halli kihina. Puhtus on näiline, sest õhus lendleb hulk tolmuebemeid. Tolmust vabanemiseks võiks paigaldada tuppa õhuniisutaja või ka spetsiaalse õhupuhasti.
Aknapesur
Esmalt näib, et see abimees peseb klaasi puhtaks, kuid lähemalt vaadates võib märgata triipe ja akna peab ikkagi käsitsi üle loputama ning läikima lööma. Arvestades, et aknapesur ei ole odav lõbu, võib selle kasutamisel saada suure pettumuse osaliseks. Efektiivsem on kasutada tavalist reguleeritavat teleskoopvarrega aknapesukäsna. Tänu käepärasele teleskoopkäepidemele pääseb kõrgele ja kõikjale ning see abivahend maksab kordades vähem kui elektrooniline aknapesur.
Mopp
Ükskõik kui ilus ja ülimoekas ka mõni põrandapesu tarvik, näiteks pöörlevate otsikutega mopp oleks, ei puhasta see põrandat eriti põhjalikult. Isegi siis mitte, kui mopp on osaliselt automatiseeritud. Tavaline vahtkäsn või nöörmopp võib jätta põrandale jäljed või triibud ning tekitab nurkadesse mustust rohkem, kui sinna muidu koguneks. Moppi on tülikam loputada kui tavalist põrandapesuks ette nähtud mikrofiiberkiududega põrandapesulappi. Mopp on hea, kui pesta suurt pinda nn vanaema meetodil: esmalt märjaks ja seejärel kuivaks.
Aurupuhasti
Esiteks on see seade üsna mahukas: võtab umbes sama palju ruumi kui tolmuimeja. Aurupuhasti on hea vannitoas plaadivuukide puhastamiseks või köögipindadelt vana rasva pesemiseks, kuid pea iga käepärane puhastusvahend teeb sama. Allergikute jaoks võib aga aurupuhasti siiski asendamatuks muutuda, sest vajadus majapidamiskemikaalide järele kaob. Oluline on ära märkida, et mustus levib aurujõu rõhu all kõikidesse suundadesse, mille järel peab ikkagi pindu käsitsi puhastama.
Klaaside ja peeglite puhastusvahend
Kuidas pesta plastaknaid, et need särama lööksid? See mure on paljudel koduperenaistel. Meie vanaemad pesid aknaid ajalehe ja äädikaga. Tänapäeval pakuvad kauplused väga rikkaliku valikut aknapesuvahendeid. Kahjuks on nii, et ükskõik kui veenvalt tootja aknapesuvahendi toimet on kirjeldanud ja lubanud, et see triipe ei jäta, jäävad need ikkagi ja pinnad tuleb üle poleerida. Lisaks laskub tolm poleeritud pindadele mingil põhjusel väga kiiresti. Paremini mõjuvad näiteks autodele mõeldud klaasipesuvedelikud, sest need on kontsentreeritumad ja seega tõhusamad. Hästi toimivad ka optiliste pindade – arvuti-, monitori- ja telefoniekraanide – puhastamiseks mõeldud pihustatavad vahendid.
Kommentaarid