1. Kuidas ära tunda, kas kinnisvara tasub enne müüki remontida?
Igal kinnisvaral on oma plussid ja miinused ning just neid tuleks enne otsustamist põhjalikult analüüsida. Kõige parema ettekujutuse, kumb variant lõpuks suurema kasu tooks, annab see, kui arvutada välja korteri müügist saadav kasum mõlema stsenaariumi puhul. Milline on selles piirkonnas asuva remontivajava korteri tõenäoline müügihind? Milline on remonditud korteri müügihind samas piirkonnas? Meeles tuleb pidada, et remondile kuluv raha tuleks kindlasti hiljem müügist tagasi teenida. Kui aga remonditud korteri hind vähemalt selle võrra kõrgem ei tule, siis pole mõtet ka remontima hakata.
Kõige lihtsam ja põhilisem, mida iga omanik saab enne müüki ära teha, on koristamine. Rõhku tuleb panna sellele, et korter oleks vanast kraamist ja mööblist tühjaks viidud ning kõik toad ära puhastatud. Inimestel tekib palju parem ettekujutus endast selles korteris elamas, kui sealt puuduvad eelmise omaniku esemed ning korterisse sisenedes võtab vastu puhas ja värske õhk.
2. Kui suures mahus on mõistlik remontida, et see ära tasuks?
Ühtset vastust, kas üldse ja kui suures mahus on kasulik remontida, ei ole, kuid on aspekte, mida jälgida. Kui siiski on soov ja asjaolusid analüüsides tundub, et väike kõpitsemine tuleks kasuks, siis peaks jääma truuks levinud ütlusele „Lihtsuses peitub ilu“. Remont tuleks teha nii, et terves korteris oleksid pigem heledad toonid, erinevaid mustreid ning suuri kontraste tasub vältida. Inimeste maitsed on niivõrd erinevad, et sisustus, millega on väga julgelt katsetatud, võib hoopis paljud ostjad eemale peletada: see kitsendab ostjate võimalusi enda uut kodu oma nägemuse järgi sisustada. Kui aga korter on kenasti ja värskelt heledates toonides üle värvitud, vahetatud on uksed ja elektrijuhtmed, siis tekitab see avaruse ja soojuse tunde, mis paneb uusi ostjaid palju suurema tõenäosusega selle korteri ostu peale mõtlema.
3. Kas seda, kui mõistlik on müüdavat kinnisvara kõpitseda, mõjutab ka see, mis piirkonnas objekt asub?
Peaaegu kõigil juhtudel loebki enim asukoht. Kui korter asub piirkonnas, kus ruutmeetrihind on juba niigi madal, siis tõenäoliselt ei ole mõttekas varale kiiret ja võimalikult soodsatest materjalidest remonti teha. Ostjad tajuvad väga hästi ära, kui on kasutatud odavaid materjale ning on tehtud hädakorras kiired parandused – see ei meeldi tavaliselt kellelegi. Kui aga ostjad hakkavad seal elama ning järk-järgult oma käe järgi kvaliteetsemate materjalidega tubasid viimistlema, siis on tulemus nende jaoks lõpuks kordades parem. Inimestele on üha enam hakanud meeldima korterit just enda maitse järgi renoveerida. Kui korter asub aga näiteks kesklinnas või mujal kallimas piirkonnas, siis võib remondi tegemine juba rohkem kasuks tulla, sest hinnas on enam mänguruumi.
4. Milliste ruumide värskendusremont on enamasti mõistlik?
Kui korteri remondifond on välja arvutatud ning on teada, millise müügihinnaga tehtud tööd end ära tasuvad, siis järgmise sammuna saab mõelda, mida siis ikkagi renoveerida. Otsus peab põhinema eelarve suurusel. Alustada tuleks seinte värvimisest, liistude ja uste vahetamisest. Kui on rohkem võimalusi, siis võiks vahetada ka aknad ja edasi liikuda vannitoa plaatimise ning köögimööbli uuendamise juurde. Kõik need lisatööd tuleks teha kvaliteetselt ning võimalikult neutraalse maitse järgi.
Kommentaarid