Rohepööre on roheline, kui ressursse kasutatakse ratsionaalselt, vähendatakse protsessi negatiivset keskkonnamõju, tagatakse kõrge energiatõhusus ja kasutatakse energiasäästlikke ehitusmaterjale. Kinnisvaraturul võib rohepööret pidada roheliseks, kui kasutatakse rohelisi ehitusmaterjale. See tähendab, et ehitussektor võtab kasutusele jätkusuutlikud ja energiatõhusad materjalid, nagu taaskasutatud puit ja ringlussevõetud teras, et vähendada uute hoonete ja vanade renoveerimise keskkonnamõju.
Rohepööre on lahutamatult seotud energiatõhususega. Tänapäeva kodud kavandatakse energiatarbimist minimeerima, tänu täiustatud isolatsioonile, energiasäästlikule valgustusele ja tõhusatele HVAC-süsteemidele, mida toetavad nutikad energiahaldustehnoloogiad. Erinevad HVAC - süsteemid tagavad rohemajades kvaliteetse kütte- ja ventilatsioonisüsteemi ning reguleerivad kliimaseadeid. Taastuvate energiaallikate kasutuselevõtt on rohepöörde võtmeküsimus. Üha enam kasutatakse kodudes päikesepaneele ja tuuleturbiine, mis kõneleb üleminekust puhastele energiaallikatele.
Rohepööre ei ole mõeldav ilma vee kokkuhoiuta. Vee kasutamist reguleerivad sanitaartehnilised seadmed ja põuakindel haljastus on muutumas standardiks, mis rõhutab ressursside säästmise tähtsust Rohepöörde eeliseid peavad peegelduma meid ümbritseva keskkonna mõjus, sest rohelised kodud vähendavad oluliselt kliimamuutuste mõju. On oodata meie tervise paranemist ja elukvaliteedi tõusu. Kasutusele võetakse näiteks looduslikku valgust soodustavad mittetoksilised materjalid. Märgatav on majanduse kasv, sest investeeringud rohelistesse tehnoloogiatesse toodavad kokkuhoidu ja tõstavad kinnisvara väärtust. Iga rohelise projekti üks ideedest on ka elukeskkonda ümbritsevate avalike alade mugavus ja turvalisus.
Tänu uutele rohepöörde reeglitele vähenevad tarbijate kommunaalkulud ja tõuseb elamismugavus. “Roheline” ehitus eeldab erilist lähenemist mitte ainult majade projekteerimisele ja ehitamisele, vaid ka nende edasisele hooldusele. Loomulikult toob üleminek rohelisele kinnisvarale kaasa väljakutseid lisakulutuste näol, nagu näiteks esialgsed rohelise tehnoloogia kulud ning vajadus suurendada inimeste teadlikkust rohelise eluviisi eelistest.
Kinnisvara tulevik on roheline. Kuna ehitajad jätkavad uuendusi ja keskkonnaprobleemidega kohanemist, peaksid rohelised kodud muutuma normiks. See eeldab mitte ainult tehnoloogilist uuendust, vaid ka seadusandlikku tuge, samuti elanikkonna harimist keskkonnasõbraliku eluaseme eeliste kohta. Euroopa Liidu seisukohad rõhutavad jätkuvalt rohelise kinnisvara liikumise poole olulisust, näidates keskkonna-, tervise- ja majanduslikke stiimuleid, mis seda olulist muutust põhjustavad. Arengu jätkudes ei ole roheliste tavade integreerimine kinnisvaraarendusse mitte ainult kasulik, vaid ka kriitilise tähtsusega nii jätkusuutliku kui ka elujõulise tuleviku jaoks.
Kommentaarid