Nagu igal ametil, on ka kinnisvarahindaja tööl oma plussid ja miinused. Avan natuke hindajatöö tausta ning näitan selle paremaid ja mitte nii häid külgi.
Olen kinnisvarahindaja tööd teinud 1,5 aastat ja selle aja jooksul saanud kogeda nii mõndagi. Iga olukord kasvatab ja õpetab omamoodi ja neile olukordadele tuleb tänulik olla.
Tihtipeale tuleb meie töös ette, et hinnatava vara turuväärtus ei vasta kliendi ootustele. Sellised olukorrad on tavaliselt siis, kui vara omanik on oma vara müüki pannud ja leidnud ostja, kellel on laenu saamiseks vaja eksperthinnangut. Selles on aga vara väärtus hinnatud madalamaks hinnast, mida omanik oma vara eest küsib. Kõige lihtsam on seda selgitada nii, et hindajad hindavad kinnisvara, aga omanikud müüvad emotsiooni. See tähendab, et tihti vaadatakse kinnisvaraportaalidest varade hindu ja määratakse emotsiooni ajel ka oma kinnisvarale hind. Hindajad kasutavad eksperthinnangu koostamisel aga tehtud tehingute andmeid. Sellisel juhul tuleb kliendile kindlasti selgitada, kuidas vara hind kujuneb. Olukord nõuab head selgitamisoskust, et kõik osapooled rahul oleksid.
Hindajatöö kõige parem osa on see, et see viib meid väga paljude inimeste kodudesse. Näeme iga päev põnevalt sisustatud, huvitavate planeeringute ja erilahendustega eluasemeid. See on väga huvitav – tore on näha, milliseid lahendusi on välja mõeldud. Uskuge mind, sisustusajakirjades ja -saadetes ei näe pooltki nii vahvaid mõtteid!
Hea on ka see, et saame varasid üle vaadates veeta palju aega vabas õhus. Suvel on see lausa lust, kui saab sooja ja päikesepaistelise ilmaga huvitavaid objekte üle vaadata. Talvel saab aga paksus lumes mütata.
Väga suureks motivatsiooniks on toredad kliendid. Kui oled oma tööd hästi teinud, siis parim tasu on kliendi rahulolu ja siiras tänu. Oma töö hästi tegemine on parim visiitkaart, sest rahuolevad kliendid soovitavad sind ka teistele ja pöörduvad abi vajades just sinu poole tagasi.
Igapäevaselt puutume kokku tagantjärele seadustamist vajate ehitustöödega. Tihti juhtub nii, et üllatused tulevad välja alles vara ülevaatusel. Sellisel juhul saame klienti nõustada ja anda talle vajalikud kontaktid ehitustööde seadustamiseks.
Hindajatöö üks suurimaid plusse on kindlasti aja planeerimise võimalus. Saad ise koostada oma graafiku täpselt oma vajaduste järgi. Soovi korral saab tööd teha ka nädalavahetuseti või vajadusel võtta vabaks näiteks esmaspäeva. Aktiivse ja tubli töö tegemise korral ootab sind ka vastav tasu. Töö mitmekesisus ja liikuv iseloom on minu silmis suured plussid: saab käia objektidel, eksperthinnangut saab arvutis koostada ka mujal kui kontoris – see on hea võimalus teha kaugtööd.
Suurema osa tööst peabki hindaja tegema arvuti ees – see on üks miinustest. Aga kui kaitsta hästi oma silmi ning kasutada mugavat töötooli, siis pole see miinus kuigi suur.
Ka see, et tahame oma klientide jaoks alati olemas olla, võib saada miinuseks – nii on oht teha igal võimalikul vabal hetkel tööd ja unustada, et on vaja aega võtta ka enese jaoks.
Kommentaarid