Otsides oma kinnisvarale üürnikku, võib huviliste seas olla ka lemmikloomaomanikke. Neid pole kindlasti vaja rohkem peljata kui ilma loomadeta üürnikke. Kui üürnik võtab vastutuse pidada lemmiklooma, võtab ta ka vastutuse võimaliku kahju tekkimise eest.
Üks põhjus, miks ei soovita oma üüripinnale lemmikloomi, on allergiad. Omanik peab alati mõtlema, et järgmine üüriline võib olla koera- või kassikarvadele allergiline ja seepärast ei pruugi korter talle kasutuskõlblik olla. Toon ühe näite: mõni aeg tagasi kolisin üürikorterisse, kuid kuna mu enda lapsel on koerte vastu allergia, läks ta korteris kogu aeg näost punaseks ja tekkisid nahalööbed. Esialgu ei osanud me mõelda, millest selline reaktsioon tekib. Lõpuks uurisin omanikult ja tuli välja, et eelmine üüriline oli elanud korteris koos koeraga. Seega pidime võimalikult kiiresti hakkama uut üüripinda otsima.
Samuti kardetakse, et lemmikloom võib naabreid häirida (näiteks koer oma haukumisega), aga veelgi hullem: võib rikkuda korteri sisustuse, seinad või põrandad või jätta korterisse ebameeldiva lõhna. Selle vältimiseks tuleks teha põhjalik üleandmis-vastuvõtmisakt ning fikseerida võimalikult täpselt korteri ja sinna jääva mööbli seisukord. Samuti on mõistlik teha igast sisustusesemest pilt ning kui on hinnalisem mööbel, siis ka hinnad lepingusse kirja panna. Veel saab kokku leppida, et lepingu lõppedes tellib üürnik pehme mööbli keemilise puhastuse.
Kõik nüansid tasub lepingusse kirja panna, et vältida hilisemaid vaidlusi. Kõige mõistlikum on paluda üürnikul teha lemmikloomakindlustus – selle igakuised maksed on väikesed, aga samas tagab see nii üürnikule kui ka omanikule suurema kindlustunde.
Kindlasti ei soovita ma lemmikloomadega üürnikke välistada, vaid pigem otsida võimalusi. Kuna kuulutuste alla on tavaliselt kirjutatud, et lemmikloomad ei ole oodatud, siis võib üürileandja eemale tõrjuda ka väga korraliku üürniku, kellel on lemmikloomaks puuriküülik või hamster või kes tahab kaasa võtta oma akvaariumi koos kaladega.
Et aga koera- või kassiomanik ei pruugi alati ette aimata, mida tema lemmik uues elukohas korda saata võib, on mõistlik küsida lemmikloomaga üürnikult suuremat tagatisraha kui ühe kuu üür. Võlaõigusseaduse kohaselt võib üürnikult nõuda tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses.
Seega, kui otsite oma üüripinnale sobivat üürnikku, siis soovitan teil esitada üürihuvilisele võimalikult palju küsimusi nii tema enda kui ka tema lemmiklooma kohta, kui see on olemas – nii väldite hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.
Kommentaarid