Meie koduplaneedi halb tervis pole enam kellelegi uudiseks ja meie erakordselt soe talvgi on tõestus sellest, et asjad pole nii nagu varem. Võib-olla oled harjunud mõtlema, et sinu panusest ja harjumuste muutmisest pole midagi kasu. Aga tead mis? On kasu ja kuidas veel! Tarbijate muutunud ostuharjumused sunnivad ka tootjaid loodussäästlikumaid lahendusi välja töötama ja liigsest pakendamisest loobuma.
Liigne pakendamine pole halb mitte üksnes sellepärast, et pakendid kasvatavad prügimägesid ja jõuavad ookeani ning merre, vaid veel mitmel muul põhjusel:
• need raiskavad ressursse: vett, naftat ja muid energiaallikaid;
• nende tootmine tekitab kasvuhoonegaase ning mürgitab õhku ja vett;
• kui pakendid ükskord loodusesse jõuavad, kahjustavad need keskkonda ja meid endid.
Vaatame siis, mida igaüks meist saab ära teha, et prügimäed nii kiirelt ei kasvaks ja ookeanid ei täituks joogikõrte ning šampoonipudelitega. Ja see pole üldse nii ebamugav, kui alguses võib tunduda.
VÕTA OMA KOTT POODI KAASA
Tõenäosus, et sa seda juba teed, on päris suur, aga märgime selle soovituse siin ikkagi ära. See on lihtsaim viis vältida liigset pakendamist.
OSTA PAKENDAMATA ASJU
Kui sulle tundub alguses tülikas osta jahu- ja pastatooteid kaalukaubana, siis alusta puu- ja köögiviljadest. Meie ostame neid lahtiselt, kile- ja paberkotti pakkimata, sest kodus me peseme ja/või koorime need ju nagunii ära.
Kui sa siiski soovid banaane ja pirne kotti panna, siis võta kaasa mõned juba kasutatud kilekotid või väiksed riidest kotid. Näiteks sellised. Nende kottide õmblemisega saad sa tõenäoliselt ise ka hakkama.
ÄRA OSTA ASJU, MIDA SA KASUTAD AINULT ÜKS KORD
Alguses tundub see ebamugav ja keeruline, aga alusta lihtsamatest asjadest. Ära osta näiteks ühekordseid nõusid, et vältida mõttetu prügi tekitamist asja enda ja selle pakendi näol. Ühekordsete nõude ökoloogiline jalajälg on üüratu.
Ühekordsete nõude juurest võid edasi liikuda hambapasta ja dušigeeli või šampoonist loobumise juurde. Ei, me ei soovita sul endale leiba pähe määrida või söetükiga hambaid hõõruda – on palju meeldivamaid lahendusi. Dušigeeli asemel kasuta head seepi, mida on müügil väga erineva lõhna ja koostisega, üks parem kui teine.
Hambapasta saad aga ise valmistada näiteks selle retsepti järgi. Lihtne ja väga mõnus. Ning pudelišampooni asemel kasuta kuivšampooni. Juuksed on ilusad ja läikivad ning seda täiesti prügivabalt.
OSTA VÄHEM ASJU
Vähemate asjade omamine on järjest populaarsem ja võib isegi öelda, et moes. Meie kasutame sellist nippi: mõtleme alati kaks korda, enne kui vajutame „Osta“ nuppu või paneme asja poekorvi. Esiteks on see lihtsaim viis ülearuste pakendite tarbimist vähendada ja teiseks hoiab see raha kokku.
OSTA SUUREMAID KOGUSEID
Paljusid tooteid on võimalik osta suuremas koguses, mis tähendab, et sa hoiad selle pealt juba hea hulga pakendeid kokku. Sest mõtle: vähe sellest, et su väiksed minijogurtid on plastmassist topsikutes, on need pakendatud omakorda mitmekordses pakendisse, enne kui need poeriiulile jõuavad.
VALI TOOTED, MIS ON MÕISTLIKUMALT PAKENDATUD
Kui sul on valida, siis osta toode, millel on ümber vähem pakendit või see on loodussäästlikumast materjalist tehtud. Ära osta näiteks plastmasspudelis pesugeeli, vaid kasuta pappkarbis pesupulbrit, mille pakendi ümbertöötlemine on odavam ja võtab vähem energiat.
KASUTA OMA VEEPUDELIT JA KOHVITOPSI
Ühekordsed kohvitopsid ja veepudelid on üleeilne päev. Teadlikud ja tänapäevased tarbijad kasutavad oma kohvitopsi ja veepudelit. Neid on väga erineva disainiga, nii et kindlasti leiad endale sobiva.
Allikas: Kinnisvara24.ee
Kommentaarid