Kui soovite soetada kodu alles müüki tulnud kortermajja, mis valmib näiteks aastal 2016, tasub suhelda erinevate pankadega, võrrelda eluasemelaenu tingimusi ja uute korterelamute asukohti.
Agur Tammistu, Arco Vara Tallinna elamispindade osakonna juht, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., tel 501 0434
Eluasemelaenuga saab osta korterit ka sellises majas, mida alles ehitatakse ning mis valmib aasta pärast. Laen makstakse välja pärast maja valmimist ja kasutusloa saamist. Sellise eluasemelaenu tagatiseks on ostetav korter, mida pole veel olemas. Uutele ja otse arendajalt ostetavatele korteritele hindamisakti ei nõuta, seda asendab arendajalt saadud müügipakkumine detailse loeteluga, mida korter endast kujutab ning mida sisaldab.
Pankade tootevalikus on lisaks tavalisele eluasemelaenule ka koduvahetuslaen, mille puhul kehtib vaikiv kokkulepe, et vana eluase tuleb müüa ja pangale osa rahast tagasi maksta poole aastaga. Laenuvõtja soovil vähendatakse vana eluaseme müügiaega vahel 2-3 kuuni, kui ostja on juba olemas.
Pangad annavad külaliskorterite ostuks eluasemelaenucase by case, seejuures peab külaliskorteri ostjal olema tavalise korteri ostuga võrreldes suurem omafinantseering. Korterelamu mõtteliste osade ostuks pankadest eluasemelaenu enam ei anta.
Mitteeluruumina registrisse kantud külaliskorteri ost pole keelatud ega keeruline. See on pigem enesetunde küsimus. Küll aga võiks arendajalt mitteeluruumist korteriomandi puhul küsida kompensatsiooniks sama maja teiste korteritega võrreldes 5-10%-list soodustust.
Panga valikul mitu head nippi
Panga valikul tasub võrrelda erinevaid pakkumisi. Mõnel pangal on marginaal väiksem, kuid teisel pangal on seevastu ostjalt nõutav omafinansteering väiksem. Uurige, mis teil igas konkreetses laenu võtmisega veel kaasneb. Näiteks, kui nõutakse pangavahetust, mida teised pangateenused maksavad ja kas on piisavalt pangaautomaate. Igakuise laenumakse suuruse kõrval tuleb jälgida sedagi, kas pangal on õigus intressi tõsta ka siis, kui laenuvõtja ei riku lepingutingimusi.
Kui ise ei oska, tasub lasta teha pangal ka selline maksegraafik, nagu tuleks ajaloo kõrgeima euriboriga. Kogenud maakler viib uue korteri ostja kokku erinevate pankade laenuhalduritega. Sageli piirduvad inimesed ise pakkumise küsimisega vaid kodupangast, kuna on elu aeg ühe panga kliendid olnud. Maaklerilt tasub uurida, milline pank korterelamu arendajat rahastab. Tavaliselt pakub just see pank korteriostjatele teistest pankadest ka mõnevõrra soodsamat eluasemelaenu.
Kui pank annab raha sissemakseks, on ostja võtnud endale kohustuse uus korter pakkumishinnaga ära osta ka siis, kui maja valmimise ajaks on sama maja korterite hinnad langenud. Nii on alles müüki tulnud ja ehitatava korteri ostmisel risk kaotada, kui hinnad langevad, aga tõusva turu tingimustes saab ostja sellest ka võita. Ajaloos on nii ka juhtunud, näiteks Pärnu mnt 110 korteritega.
Miks aga osta uus korter paberilt – vastus on lihtne. See tagab parima vaate, parima korruse ja just teie jaoks parima korteri. Mida edasi, seda väiksem on valikuvõimalus ja võib juhtuda, et ajaks, kui maja valmis ja otsusele jõuate, on keegi teine teile meeldinud korteri juba ära ostnud. Arco Vara jagab tõsistele ostuhuvilistele infot kõigi Tallinna ja Harjumaa suuremate uusarenduste kohta ning aitab sealt parima lahenduse välja valida.
Oht ülearendatud piirkondades
Rohkem kui kahekümne korteriga arendusprojektides on Arco Vara andmetel praegu müügis üle 1000 korteri. Erinevatel andmetel ulatub uute korterite turumaht Tallinnas ja Harjumaal pisut üle 2000. Seda pole liiga palju, kuid küsimus on pigem selles, kui palju neist korteritest on veel müügis ka kahe aasta pärast ning kui paljusid praegu detailplaneeringu staadiumis korterelamuid on selleks ajaks ehitama ning müüma hakatud.
Arendaja ja ostja suurimaks riskiks on korterelamu asukoht. Kui ehitad Kentmanni tänavale, võid korterit ka edaspidi osta ja müüa hinnaga 5000 eurot ruutmeetrist. Kui ostad aga Astangule, kus vaba maad on palju, võivad ka 1000eurose ruutmeetrihinnaga korterid mingil hetkel lattu seisma jääda. Kõige ohtlikumad on ülearendatud ja üsna madala hinnatasemega piirkonnad, kuhu inimesed massiliselt kortereid ei osta.
Millal uute korterite hind langeb?
Kui kinnisvaraarendajal pole plaanis uusi projekte käivitada ja ta ei vaja kiirelt raha, ei pruugi heas asukohas ja ostjat huvitavas uues majas hinnalangust iial toimuda, sest arendaja kasum tekib elamu viimaste korterite müügist.
Maia Daljajev, Arco Vara Eesti büroode juht, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., tel 528 7441
Kõik aredajad omavad plaani A ja plaani B, need on põhjalikult läbi mängitud. Hinnamuudatusi tehakse alles siis, kui mingil põhjusel on kiiresti raha vaja. Kuni sellist hetke pole saabunud, hoiab arendaja oma kaupa ega hakka latti allapoole laskma.
Võib juhtuda, et arendajal ei tekigi hetke, mil tal oleks kiiresti raha vaja. Kortermaju ehitatakse laenuga, mida pank maksab välja osade kaupa, iga osa peale teatud etapi valmimist. Sedamööda, kui arendaja kortereid müüb, maksab ta pangale ka laenu tagasi. Arendaja kasum tuleb maja viimaste korterite müügist. Hinna allalaskmisega loobub arendaja oma kasumist. Kui kinnisvaraturule saabub seisak, arendaja ei plaani kohe jätkuprojekte käivitada ega vaja sinna raha, hoiab ta pigem müümata kortereid kui annab need odavalt käest.
Meie pikaaegne kogemus näitab, et kui uus arendus müüki tuleb, vaadatakse esmalt hinda. Müük algab reeglina aasta aega enne maja valmimist, vahel aga veelgi varem. Ehitusprotsessi käigus läheb potentsiaalsete ostjate huvi konkreetsemaks. Nad vaatavad, võrdlevad, nii mõnigi jõuab ehitamise ajal kaaluda mitme uusarenduse vahel. Tihti lükatakse ostuotsust ja broneerimist edasi. Nii mõnigi ostja jääb oma esialgsest valikust ilma üksnes seetõttu, et keegi teine oli otsustusvõimelisem.
Kui müük ei edene soovitud tempos, on hindu langetada kõige lihtsam, kuid 2007. aasta kinnisvarabuumile järgnenud kriis näitas, et enne pakutakse tasuta sisustust, köögimööblit, telereid, diivaneid, vaipu, kardinaid, lauanõusid, soojamaareisi või odavat rahvaautot. Toona pakkus üks kinnisvaraarendaja näiteks Ford Sierrat.
Kommentaarid