Erinevatel põhjustel otsustavad inimesed pealinnas elukohta üürida, mitte osta. Kui aga võrrelda igakuiseid üüri- ja laenumakseid, siis kumb valik oleks mõistlikum?
Üürihinnad püsivad Tallinnas suhteliselt kõrged. Üürnikud elavad sageli kahekesi ühetoalises korteris, sarnane trend on ka suuremate korterite osas. Tihti ei saa sellised kliendid endale kodu ostmist lubada mitte madala sissetuleku, vaid sissemakse puudumise tõttu.
Oma kodu ostmine tasub end ära kohe, kui sissemakse tegemine on võimalik. Aga sissemaksu saab tagada ka muul viisil, näiteks seades hüpoteegi tagatiseks olevale kinnisvarale.
Lihtsad arvutused näitavad, et kui seada hüpoteek Lasnamäe piirkonna ühetoalisele korterile, mille hind on 70 000 eurot, ning kui laen on võetud 30 aastaks ja esimene sissemakse on 10%, tuleb kuumakse umbes 230 eurot. Sarnase korteri keskmine üürihind kuus on umbes 350 eurot. Erinevus on märgatavalt suur. Kui annate oma hüpoteegiga koormatud korteri üürile, on üür enam kui piisav laenusumma katmiseks.
Samuti peate meeles pidama, et enamik ostjaid võtab hüpoteeklaenu pikaks ajaks. Võttes arvesse inflatsiooni, muutub maksmine 2-3 aasta pärast korteriomaniku rahakotile palju vähem tundlikuks. Euroopa statistikaosakonna ametlikel andmetel oli 2021. aastal Eestis inflatsioon 12%, seega oleks teie võlakohustus vähenenud 2021. aastal 12%. See ongi põhjuseks, miks paljud saavad hüpoteeklaenu tasutud juba 7-10 aastaga.
Kommentaarid