Kõik me soovime töötada kohas, kuhu minek ei tekitaks vastumeelsust ja kus saaks tegutseda täie efektiivsusega. Enamasti viibitakse töökohal kolmandik ööpäevast, mis on väga pikk aeg. Seepärast peaks tööandja põhjalikult läbi mõtlema, kas töötajatele on loodud võimalikult hea töökeskkond. Mis on siis tänapäeval kontori juures oluline?
Tänapäeva kontorites soovitakse luua ühtsustunnet, seda võiks nimetada isegi kontori peamiseks rolliks. Seda võimaldavad funktsionaalsed, mitmekesised ning paindlikkust võimaldavad ruumid, kus meeskonnal on hea teha koostööd. Üha rohkem pannakse rõhku sellele, et inimestel oleks tööjuures hea ja mugav olla ning omavahel suhelda.
2022. aastaks oleme jõudnud suuresti tänu koroonale selleni, et väga suur hulk inimesi teeb töötab enamiku ajast kodukontoris kaugtööd. Seega on suurenenud vajadus kaug- ja hübriidkoosolekuteks optimeeritud ruumide järele. Kaugtööl olijad peaksid saama koosolekutel osaleda võrdsena ruumis viibijatega.
Paarkümmend ja rohkem aastaid tagasi töötasid kontoriinimesed kabinettides, koos maksimaalselt 2–3 inimest. Ühel hetkel hakati jõudsasti looma avatud kontoreid – loodeti ja arvati, et see parandab meeskonnatööd ja suhtlust kolleegide vahel, et tekib õlatunne ja toimub ideede vahetus. Paradoksaalsel kombel hakkasid inimeste vahele kerkima hoopis erinevad seinad, mis antud ideedele vastu töötasid. Avatud kontorites võime näha ka telefoniputkasid, nn vaikseid tubasid, erinevaid nõupidamisruume ning väiksemateks töötsoonideks jagatud kontorit. Kõik selleks, et leida keskendumist toetavat ja vaikset ruumi, kui näiteks kodus töötades selline võimalus puudub.
Üldiselt ennustatakse, et kodukontorite trend hakkab vaikselt kaduma, sest inimene on siiski sotsiaalne olend. Kodus töötamine võib viia isoleerituseni ning isegi ületöötamiseni. Seotuse tunnetamiseks vajame aga ka juhuslikke vestlusi, kohtumisi ja suhtlemist teiste töökogukonna liikmetega. Sotsiaalsed vajadused on liikumapanev jõud, mis toob inimesed kontoritesse. Selles, kuidas kolleegid omavahel suhtlevad ning koostööd teevad, on suur roll sisekujundusel ja ruumiplaneeringul.
Tänapäeva tulemuspõhine juhtimine keskendub üha enam sellele, mis tehtud saab, ja üha vähem sellele, kui kaua tööl ollakse. Viimastel aastatel on hakatud ehitama ühistöötamise keskusi, mis muutuvad üha populaarsemaks. Neid kasutavad eriti startup’id ja Y-generatsioon, kellele meeldivad paindlikud töötingimused ja -keskkond. Soovijal on võimalus lühemaks või pikemaks perioodiks tööpaika rentida – selline lähenemine sobib hästi ettevõtjatele või vabakutselistele ning on heaks alternatiiviks köögilaua taga töötamisele.
Töökeskkond on muutumas järjest dünaamilisemaks. Suur hulk ettevõtteid jätkab enda büroohoonete ja kabinettidega, kuid kindlasti kasvab ja areneb koostöötamise trend. 2022. aastal on trendikas kontor mitmekesiseid võimalusi ja paindlikkust pakkuv, hubane, heaolu toetav, mugavalt sisustatud ning ühistööruumide ja puhkealadega, mis võimaldavad sotsiaalseid tegevusi. Kontoris peaks saama omavahel lihtsalt suhelda ja kohtuda, teha meeldivalt meeskonnatööd ning uus info peaks seal liikuma lihtsalt. Ergonoomilised lahendused peaksid toetama nii tööd, keskendumist kui ka heaolu. Mugav töökeskkond mõjutab positiivselt produktiivsust ja edukust ning aitab kaasa meeskonnatunde tekkimisele.
Heli summutavad vaheseinad, akustilised paneelid, värvilised taimed, pehmed tekstiilpinnad ning kõik muu seesugune aitab samuti luua meeldivama töökeskkonna. Kasutaja järgi seadistatav tool, õige kõrguse ja suurusega laud ning monitor koos hoidjaga — arvesse tuleb võtta iga töötaja vajadusi.
Tänapäevane kontor on multifunktsionaalne ja ruumisäästlik, võimaldades ümbermängimist. Uusi töökohti saab luua lihtsamalt kui varem: piisab vaid laudade nihutamisest, eraldi tsoone võib tekitada ka riiuli või akustiliste paneelidega. Tänapäeval ei ole enam vajadust suurte ning massiivsete sahtlibokside ja kappide järgi, sest paberimajandust ning kaustasid on oluliselt vähem.
Õhuvool on üks tähtsamaid märksõnu kontoriruumide puhul. Ventilatsioon peab hästi toimima, sest see avaldab otsest mõju töötajate enesetundele ning produktiivsusele. Umbes sama oluline kui ventilatsioon, on loomulik valgus.
Minu soovitus kõikidele tööandjatele on üks: kuulake oma töötajaid! Nemad teavad ise kõige paremini, mida nad täpselt vajavad selleks, et anda endast töö juures parim.
Kommentaarid