Kümnes küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Koroonaviiruse mõjust kinnisvarale vastab meie Tallinna osakonna kutseline hindaja ja kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on Kohalik kinnisvara Viljandis.
Kas peaksin korteri ostmisega praeguse viiruse puhangu ajal ootama?
Sõltub, millisel eesmärgil on Teil vaja elamispinda soetada. Kui ostate elamispinna eluasemelaenuga ja seega tõenäoliselt vähemalt 20-aastaseks perioodiks, siis ei ole kodu soetamisel kuigi laialdast mõtet iga hinnalanguse üle mõelda, kogu laenuperioodi vältel näete veel vähemalt ühte majanduskriisi, kui mitte rohkem. Võite ka ootama jääda, hinnad tõenäoliselt langevad mõneks ajaks ning pakkumine muutub laialdasemaks, kuid kui olete hetkel leidnud täpselt sellise kodu nagu sooviksite, siis seda ei pruugi enam hiljem pakkumises olla.
Mihkel Eliste │ Kutseline hindaja / Analüütik
Kuigi ei ole referentsiks midagi võtta, sest sellist asja meil pole varem juhtunud. Mis on järgneva 6 kuu või aasta prognoos, kuidas see pandeemia võib muuta kinnisvaraturgu?
Referentsiks saab võtta varasemalt maailma ajaloos esinenud epideemiad, kuid enamus neist on olnud pigem lokaalse iseloomuga ning nende mõju kinnisvaraturule ei saa tänasesse hetke tõenäoliselt üle tuua. Üldiselt on minevikus esinenud epideemiate puhul olnud mõju kinnisvaraturule peaaegu olematu, sest need on aset leidnud lühiajaliselt, hetkelist olukorda ei õnnestu aga oodatud tempos lahendada. Ajaloost on võtta hulgaliselt majanduskriise väljaspoolt Eestit, kus kinnisvarade hind elamispindade sektoris hoopis kasvas või püsis hinnalangus marginaalne, mistõttu on ka tänasel hetkel prognooside tegemine üsna keeruline. Mida suuremaks läheb tööpuudus, mida rohkem väheneb elanikkonna sissetulek ning mida rohkem halveneb tarbijaskonna kindlustunne, seda suuremaks kujuneb negatiivne mõju kinnisvaraturule. Ei ole mõtet täna teha 6 kuu või aasta prognoose, kui tõenäoliselt nädala pärast oleme juba hoopis teistsuguses olukorras kui täna. Veel nädal tagasi prognoosis mõni krediidiasutus Eestis, et näeme tänavu marginaalset SKP kasvu, tänaseks on optimistlikud stsenaariumid asendunud kindla majanduslangusega. Tänane kriis on 2008. aastast siiski erinev, sest 2008. aastal olid finants- ja kinnisvaraturud omavahel otseselt seotud (kui pakub huvi, siis võite googeldada nt collateralized debt obligations 2008), tänasel hetkel aga mitte. Kinnisvaraturg oli Eestis viimastel aastatel tasakaalustatud, me ei saanud peaaegu ühelegi finantsmajanduslikule näitajale tuginevalt väita, et hinnatasemed oleksid olnud turul tervikuna ülehinnatud. See, et mingisugune vara on mõne konkreetse isiku jaoks ülehinnatud või kättesaamatu, ei peegelda kinnisvaraturu fundamentaalset seisu vaid ainuüksi selle konkreetse tarbija subjektiivset seisukohta või tema soovi soetada vara, mille ostmiseks ta ei ole võimeline. Näeme lähikuudel pakkumiste arvu suurenemist ja selle negatiivset mõju hinnatasemele, kuna aga uute korterite laojääk oli ainuüksi 10 kuu tasemel ja järelturul oli pakkumisi samuti üsna vähe ning kuna pankade poolt jääb tänavu krediidiliin avatuks, ei ole kuigi tõenäoline, et 2008. aastaga analoogne hinnalangus saaks aset leida. Kinnisvaraturgu hoiab üleval laenuturg - kui laenu pakkumine on laialdane, laen on kättesaadav ja laen on odav, mida ta täna endiselt on, sõltub ülejäänud kinnisvaraturu toimimine ainuüksi tarbija emotsioonidest. Seega, mida pessimistlikumaks muutuvad eestlased, seda suurem on mõju kinnisvaraturule. 2008. a. kadus aga krediidiliin ehk pangad ei olnud nõus raha laenama, mis automaatselt lõpetab kinnisvaraturu loomuliku toimise, tänasel hetkel sellist olukorda aga ei teki ning turgu jääb mõjutama ennekõike tarbija, kelle kindlustunne kaupu või teenuseid tarbida on hetkel otseselt seotud tööturul aset leidvatest muutustest ning ühtlasi kartusest viirusesse haigestuda. .
Mihkel Eliste │ Kutseline hindaja / Analüütik
Kas omafinantseeringu eest kinnisvarasse investeerimine hetkel oleks mõistlik, kuna hinnad suure tõenäosusega langevad ning oleks hea aeg oma portfelli suurendada?
Hetkel ei ole saa turul veel rääkida kuigi märgatavast hinnalangusest. Pakkumishindu on asutud langetama, kuid see on veel üsna marginaalne ning kuna tehinguid karantiini ja sotsiaalse distantseerituse tõttu kuigi olulisel määral ei tehta, võtab statistiliselt veel pikalt aega, et saaksime mingisugustest numbritest rääkida. Kui otsite madalamalt hinnatasemelt sobilikke varasid, siis selleks tuleb sobilik aeg alles tõenäoliselt III või IV kvartalis, mil sisemajandus hakkab jälle normaalselt toimima ning seejärel peaks pakkumine tänasest laialdasem olema ja mõnel müüjal müügiga tunduvalt kiirem olema kui hetkel, mis võimaldab hinnas alla tulla. Täna, kui kõik kodus istuvad, poed ja töökohad on kinni ja kusagile reisida ei saa, ei ole enamikel kinnisvaramüüjatel olulist põhjust hinnaalandust teha, selleks vajalik soov tekib enamikel tõenäoliselt alles majanduse taaskäivitumisel.
Mihkel Eliste │ Kutseline hindaja / Analüütik
Mis on kõige süngem stsenaarium, mis viiruse levik võib kinnisvaraturuga teha?
Viirus muteerub ja tapab nii mind kui Sind koos kapitalismiga, kumb enne juhtub, ei ole põhimõtteliselt oluline.
Mihkel Eliste │ Kutseline hindaja / Analüütik
Kommentaarid