Kaheksas küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Kinnisvara seadustamise küsimustele vastab meie Pärnu maakler Terje Võrk.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on Uusarendused.
Eelmise nädala teemaks oli kinnisvara seadustamine. Vastused sellele teemale leiate vajutades SIIA.
Kui ma tahan üürida korterit aga maaklerit vahel ei ole, kas ma pean siiski maksma ühe kuu üüri peale omanikule? Kas ma saan oma raha omanikult üüri lõppedes tagasi aga maaklerilt ei saa? Kas nendes situatsioonides on ka mingeid erandeid?
Korteri üürimisel on uurija ning üürileandja vahel esmatähtis jõuda kokkuleppele, millal üürisumma makstakse ja kui suur on tagatisraha. Üürileandjad loovad endale sellega garantii, et küsivad üürisumma ja tagatisraha ette. Enamasti tahavad üürileandjad lepingu sõlmides saada ühe kuu üüri, samas summas tagatisraha ja maakleriteenuse kasutamisel lisandub maakleritasu. Sisuliselt võibki olla tegemist kolme kuu üürisumma maksmisega. Otse üürileandjaga suheldes võib maakleritasu võrra odavam tulla, kuid üürileandja võib tahta rohkem garantiisid või tagatisraha. Tagatisraha hoidmise osas on seadusandja üürnikku kaitseks seadnud kohustuse korteriomanikule ning saadud tagatisraha tuleb turvaliselt hoida ja lepingu lõppemisel tagastada – juhul kui pole pretensioone üürniku suhtes. Maakler üldjuhul tagatisrahasse ei puutu ja temalt ei ole ka midagi tagasi küsida. Nii maakleri vahendusel kui ise leitud üürikorteri tagatisraha saab tagasi küsida omanikult.
Terje Võrk │ Pärnu osakonna maakler
Kui palju on maaklerite vahendustasu? Kas selle määrab firma või pigem meie enda kokkuleppel?
Üürilepingute sõlmimisel makstav maakleri vahendustasu sõltub tavapäraselt käsundiandja (üürileandja) ja maakleri vahelisest kokkuleppest. Kui maakleriteenust kasutada nii, et maakler otsib üürnikule sobiva üüripinna, siis on käsundiandjaks tulevane üürnik ja maakleritasu sõltub nende omavahelisest kokkuleppest: näiteks tehtud töötundidest või seotud kuludest Enamasti on vahendustasu suurus võrdne kuuüüri summaga, kuid siin võib olla ka erandeid. Lühiajaliste üürilepingute puhul võib vahendustasu olla näiteks ka madalam.
Terje Võrk │ Pärnu osakonna maakler
Kas on ka mingeid hinnalisi erinevusi sellest kui panen ise omavoliliselt kuulutused üles kinnisvaraportaalidesse või lasen maakleril panna?
Kui üürileandja kasutab maakleriteenust ja on sõlminud vastava lepingu, on ta palganud endale partneriks professionaali, kes kasutab kõiki kanaleid ja võimalusi sh reklaamimist portaalides ja sotsiaalmeedias, oma töö hästi tegemiseks. Selle, millised ülesanded lepingupooled endale võtavad, ja kuidas kulusid jagavad, tuleb lepingut sõlmides kokku leppida, kuna seda, millise info peale üürnik leitakse on hiljem muidu väga raske välja selgitada.
Terje Võrk │ Pärnu osakonna maakler
Kommentaarid